Emlak piyasasının salgınla imtihanı: Yemekleri bile masada bırakıp İstanbul'dan kaçtılar

Coronavirüs salgını hayatın her alanını etkilemeye devam ediyor. Halk TV, başlangıcından bu yana salgından ekonomik olarak etkilenen sektörleri ve yurttaşları ekranlara getiriyor. Bu kez muhabirimiz İrem Yıldırım emlak piyasasını araştırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mart 2020 21:34

Muhabir: İrem Yıldırım

Coronavirüs salgını, Türkiye'yi etkisi altına aldıkça farklı iş kolları da salgının ekonomik yansımalarından etkileniyor. Salgının kendini en çok hissettirdiği sektörlerden birisi de emlak piyasası. Öğrenciler memleketlerine döndü, evler boşaldı ancak ev sahipleri kiracı bulamıyor. Buna karşın, evlerinde kalmaya devam eden kiracılar ise kendi mesleklerinde yaşadıkları krizden dolayı kiralarını ödemekte zorlanıyor.

İstanbul'un en merkezi yerlerinden biri olan Kadıköy'de bir emlakçıyla konuştuk. Kira bedellerinin henüz çok değişmediğini ifade eden emlakçı, geçimini kira geliriyle sürdüren ev sahiplerinin kira almakta zorlandığını, öte yandan kiracıların ise kiralarını ödemekte zorlandığını ifade etti. Birçok öğrencinin ise sadece kişisel eşyalarını alarak; çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın gibi ağır ev eşyalarını bırakarak memleketlerine döndüğünü söyleyen emlakçı; yeni kiracı bulmanın da zor olduğundan bahsetti.

Yakın zamanda boşalan bir öğrenci evine giren Halk TV ekibi, salonun ortasında yer alan yemek masası ve masanın üzerinde duran bitirilmemiş yemekler ile yarısı içilmiş çay bardaklarıyla karşılaştı.