Dünyaca ünlü hacker grubundan Trump'a gözdağı: Suçlarınızı ifşa edeceğiz

Dünyaca ünlü hacker grubundan Trump'a gözdağı: Suçlarınızı ifşa edeceğiz

ABD'de eylemlere hacker grubu Anonymous da katıldı. Minneapolis belediyesi ve polisinin sitelerinin çökmesinin yanı sıra, Trump ve Epstein’ın 13 yaşındaki bir çocuğun istismarından yargılandığı davaya ilişkin evraklar paylaşıldı.

Derleyen: Ali Isıyel - İrem Yıldırım

ABD'de 25 Mayıs 2020 tarihinde  silahsız siyah George Floyd'un polis Derek Chauvin tarafından boğularak katledilmesini protesto etkmek için başlayan gösteriler ülke çapında büyük eylemlere dönüştü. Eylemlere hacker grubu Anonymous da katıldı.

Anonymous sosyal medyadan yayınladığı bir video ile ırkçı polis şiddetine karşı gerekli adımların atılmasını istediğini ifade etmiş ve "GeorgeFloyd'u öldüren polislerle ilgili gerekli adımlar atılsın, yoksa bizim atacağımız adımları bekleyin" demişti.1

28 Mayıs'ta yayınlanan video sonrasında, Minneapolis polis teşkilatının ve sokağa çıkma yasağı ilan eden şehir belediyesinin web sitelerinin çökmesi sosyal medyada Anonymous’un eylemi olarak yorumlandı.

28 Mayıs’ta, Facebook’ta Anonymous’la ilişkili bir sayfada, maske takan bir kişinin sesi değiştirilmiş şekilde konuştuğu bir video yayımlanmıştı.

“İnsan öldüren ve diğer suçlar işleyen memurlara geri kalan herkes gibi hesap sorulmalı. Aksi takdirde istediklerini yapma yetkisine sahip olduklarına inanırlar. Kendilerini emniyette tutmayı vaat eden bir teşkilatın yolsuzluk ve şiddetine maruz kalmak halkın canına tak etti” diyen anlatıcı, şu vurguyu yapmıştı:

“Son yıllardaki olayların ardından, pek çok insan sizin bizi korumak, kurtarmak için değil, bizi ezmek ve suçlu iktidar sınıflarının iradesini uygulamak için burada olduğunuzu öğrenmeye başladı. Kontrol edilenlerin güvenliğini değil, kontrolü elinde tutanlar için düzeni sağlamak için buradasınız. Aslında elitlerin küresel baskı sistemini devam ettirmek için kullandığı mekanizmanın ta kendisiniz.”

“Bizi bekleyin”

Açıklamada, olaydaki dört polis memurunun yargılanmasını ve Chauvin’in cinayetle suçlanmasını da talep eden Anonymous, “Maalesef sizin yolsuzluğa batmış teşkilatınızın adaleti yerine getireceğinize inanmıyoruz, o yüzden işlediğiniz çok sayıda suçu dünyaya ifşa edeceğiz. George Floyd’un canavarca öldürülmesi, eyaletinizdeki polis memurlarının yanlış eylemleriyle ölüme sebebiyet verdikleri vahim vakaların uzun listesinden oluşan buzdağının sadece görünen kısmı” ifadelerini kullandı.

Videoda Jamar Clarke, Philando Castile, Justine Diamond, Thurman Blevins, Brian Quinones gibi kamuoyuna yansıyan örnekler veriliyor ve Minneapolis polis teşkilatının son 20 yılda 193 yurttaşın ölmesinden sorumlu olduğu iddia ediliyor. Video, grubun siber saldırı işareti olan “Bizi bekleyin” sloganıyla bitiyor.

Çocuk istismarı ile ilgili belgeler

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous, bugün Trump ve Epstein’ın beraber 13 yaşındaki bir çocuğun bekaretine karşılık iddiaya girdiği ve çocuk istismarından yargılandığı davaya ilişkin resmi evrak olduğu iddia edilen belgeler yayınladı.2

2005 yılının Nisan ayında Palm Beach, Florida'daki polisler bir yetişkinin 14 yaşındaki kızına taciz edildiği yolundaki şikayet üzerine Epstein'ı soruşturmaya başladı. Soruşturma sonrası Florida eyalet mahkemesi tarafından Epstein, 30 Haziran 2008'de 18 yaşından küçük reşit olmayan kız çocuğuna tacizden hüküm giydi. 13 ay boyunca gözetim altında kalan Epstein hakkında inceleme yapan federal yetkililer, Epstein tarafından 14 yaşından küçük tacize uğramış 36 kız çocuğu daha olduğunu tespit ettiler.

Amerikalı bankacı, iş insanı ve hükümlü Jeffrey Epstein 6 Temmuz 2019'da Florida ve New York'ta küçük çocuklara taciz yapmak ve fuhuş nedeniyle hakkındaki suçlamalar nedeniyle tekrar tutuklanıp cezaevine gönderildi. 10 Ağustos 2019'da kaldığı tek kişilik hücrede kendisini asarak 66 yaşında yaşamına son verdi.3

Yayınlanan evraklarda Trump’ın ve Epstein’ın çocuk istismarından suçlandığına dair ifadeler bulunuyor.

Yayınlanan belgeler:

1)trump-belge-1.jpg2) trump-belge-2.jpg3) trump-belge-3.jpg4) turump-belge.jpgKaynakça:

1 https://twitter.com/YourAnonCentral/status/1266947376482095105?s=08

2 https://jurnaltr.com/anonymous-trumpin-cocuk-istismarindan-yargilandigi-resmi-evraklari-sizdirdi/

3 https://tr.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Epstein

 

İlgili Haberler