"Diyarbakır'da 21 yaşında bir kadın Covid-19 nedeniyle öldü" iddiası

Diyarbakır'da bulunan Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde, 8 gün önce 21 yaşında bir kadının Covid-19 nedeniyle öldüğüne dair bir rapor ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mart 2020 10:18
"Diyarbakır'da 21 yaşında bir kadın Covid-19 nedeniyle öldü" iddiası

Muhabir: Ali Isıyel

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde 6 Mart'ta hastaneye nefes darlığı ve öksürük şikâyetiyle yatış yapan 21 yaşındaki Dilek Demirtaş isminde bir kadının 13 Mart'ta yaşamını yitirdiği ve ölüm nedeninin Covid-19 olduğu yönünde bir belge ortaya çıktı.

Belgede, hastanın bilinen bir seyahat öyküsü olmadığı gibi bilinen herhangi bir hastalığı da olmadığı ve son bir haftadır halsizlik, nefes darlığı ve öksürük gibi şikâyetleri olduğu yazıyor.

İddialarla ilgili ulaştığımız yetkililer, belgenin doğruluğunu teyit ederken; belgenin öyle olmasının nedeninin vakaya Covid-19 şüphesiyle yaklaşılması olduğunu ifade etti. Yetkililer, genç kadının ölümünden sonra testinin negatif çıktığını ifade ederken, ölümün üzerinden 8 gün geçmesine rağmen hâlen ölüm nedeninin bilinmediğini ifade etti.

Bir başka hastane kaynağımız ise vaskülit şüphesi de olduğunu, test sonucunun negatif geldiğini ancak şüpheli bir ölüm olduğunu ve ölüm sebebinin bilinmediğini ifade etti. Otopsi yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

Hastane açıklama yaptı

Öte yandan, Dicle Üniversitesi'nden yapılan açıklamada hastanın tamamen farklı bir sebeple vefat ettiği, ön tanı raporunun yayımladığı ifade edildi.

Belgenin üzerinde bulunan epikriz raporu ibaresi ise bunun bir hekimden diğer hekime yazılan bir not olduğu anlamına geliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise birçok kez yaptığı açıklamalarda ölenlerin tamamının yaşlılardan oluştuğunu bildirmişti. Öte yandan Covid-19 kaynaklı ilk ölüm de 17 Mart'ta açıklanmıştı.

epikriz.jpg