"Çocuğum süt istedi, cebimde ekmek param yok"

Halk TV’ye konuşan boya ustası Hasan Yavuz Ilıkoba, coronavirüs nedeniyle artan geçim sıkıntısını anlattı. Salgının başlamasıyla birlikte geçim sıkıntısının katlandığını anlatan 4 çocuk babası, "Ne yapacağız?" diye sordu.

Muhabir: Ayşegül Kasap

Geçtiğimiz hafta Twitter'da yaptığı paylaşımla Türkiye gündemine düşen 4 çocuk babası Hasan Yavuz Ilıkoba, "Kim boyatır evini söyleyin bana. 3 aydır 3 gün işe gitmişim, kartların limiti bitti, hiçbir gelir yok. Be yapacağımı bilemiyorum ama Allah'ıma sığınıyorum. Verdiği canı aç bırakmaz inşallah. Erzak yardımı diyeceğim, ona bile utanıyorum," demiş ve paylaşımı binlerce retweet almıştı.

Birçok belediye, yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütü de bu paylaşım üzerine harekete geçmişti.

Salgınla beraber işlerinin durduğunu ifade eden Ilıkoba, Halk TV'ye konuştu ve coronavirüs nedeniyle artan geçim sıkıntısını anlattı. Ilıkoba, devletin verdiği 1000 liralık yardım ile 11 gün çay-simit yiyebildiklerini belirterek "12'nci gün ne yapacağız?" diye sordu.

İnşaat sektöründe eskiye nazaran zaten işlerin azaldığını belirten Ilıkoba, Covid-19 salgınıyla birlikte durumun daha da kötü gittiğini anlattı.

"Çocuğum süt istedi, cebimde ekmek param yok"

Halk TV'ye yaşadıklarını anlatan 4 çocuk babası işçi, "Akşam evdeyiz, yatacağız. Çocuklardan en küçüğü süt istedi. Cebimde ekmek param yok, bırakın sütü... Annesi sütünü içirmeden yatırmaya çalıştı. Ağlıyor çocuk. Çok duygulandım. O duygu patlamasıyla Twitter'a içimi döktüm" diye konuştu.

"Devletin verdiği para bize 11 gün yeter, 12'nci gün ne yapacağız?"

Salgının etkisini daha ne kadar sürdüreceğini bilmediğini ifade eden Ilıkoba, en az 2-3 ay daha çalışamayacağını belirterek şöyle devam etti:

Devlet bize 1000 lira getirdi. Ben elektrik, su, doğalgaz faturasını geçtim. Bunları ödemeyelim diyelim. 6 kişilik bir ailede sabah, öğlen, akşam her birimiz simit yesek çay içsek 12 lira eder bir kişinin maliyeti. Ben 6 kişiyim 72 lira ediyor günlük maliyetim. 1000 lira para bize 11 gün yeter, 12'nci gün ne yapacağız?

Ilıkoba, Adana Demirspor Başkanı ve futbolcularının Twitter paylaşımının ardından kendisine yardım ettiklerini söyledi.