Halk TV Canlı Yayın
Bu habere dikkat: Bahçeli ittifak ortağını nasıl test etti ve kazandı?
Hafta sonu MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın attığı tweet sonrası siyaset karıştı... Avrasya Kamuoyu Araştırma şirketinin sahibi Kemal Özkiraz, MHP'nin mesajının arkaplanını halktv.com.tr'ye değerlendirdi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

Semih Yalçın. lideri Devlet Bahçeli'nin 2011 yılında yaptığı açıklamaları, sanki yeniymiş gibi paylaşmıştı. Ardından halktv.com.tr'ye yaptığı açıklamada, mesajın, ülkücü gençlere olduğunu, Kayseri'de Grup Yorum'un ölüm orucunda hayatını kaybeden İbrahim Gökçek'in cenaze töreni sonrasında yaşananlarla ilgili olduğunu söylemişti.

Ama olayın sadece bununla sınırlı olmadığı belliydi.

Peki Bahçeli gibi siyasette tecrübeli bir lider, aslında ne mesaj vermişti?

Siyasi analizler yapan, Avrasya Kamuoyu Araştırma şirketinin sahibi Kemal Özkiraz, mesajı halktv.com.tr'ye değerlendirdi.

"Bahçeli ortağını test etti ve kazandı"

Özkiraz'ın halktv.com.tr'ye yaptığı değerlendirme şöyle:

Semih Yalçın'ın sosyal medya üzerinden verdiği mesaj aslında Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik. Bahçeli, o mesajda şunu demek istedi. 40+1 gündeme gelirse çekilebilirim. İttifaktan ayrılacağımıza dair küçük bir test bile, (o tweet) zaten kötü olan ekonomiyi etkiler.

Eğer, Erdoğan, MHP'siz bir ittifak düşünüyorsa, parlamenter sistemi ben gündeme getiririm. Adalet ve Kalkınma Partisi dışında tüm partiler zaten parlamenter sistemi destekliyor. Bunu gündeme getirir ve ittifaktan ayrılabilirim.

Erdoğan mesajı aldı

Bahçeli aynı zamanda AB ile yapılan görüşmeler üzerinden de ittifak ortağı AKP'ye mesaj gönderdi. Yani, AB ile alınacak yol haritasında demokratik adımların atılması gerecek. Demokratik adımlar için de hukukta düzenleme ve bir sonraki adım HDP gündeme gelecek. Bahçeli, Semih Yalçın'ın tweeti üzerinden bu mesajı da gönderdi. İttifak ortağı Erdoğan ve AKP de mesajı aldı. Yani Bahçeli, ortağına hem sopa, hem de havuç gösterdi.