Halk TV Canlı Yayın
Altınbaş Üniversitesi atama yapmadığı kadroyu ikinci kez neden açtı?
İstanbul'daki Altınbaş Üniversitesi, sınavı kazanmasına rağmen akademisyen Melisa Çalışkan'ın atamasını "Bölüm kapandı" diyerek yapmadı. İki ay sonra aynı bölüme yeniden kadro açtı ancak bu sınavı da kazanan çıkmadı...

Haber: Ali Isıyel

İstanbul’daki Altınbaş Üniversitesi'nde tuhaf bir atayamama sorunu yaşandı. Üniversitenin açtığı kadroya başvurup değerlendirmeyi ve sınavı geçen Melisa Çalışkan, daha sonra bölümün kapatıldığı gerekçesiyle atama yapılmadı. Bölümün kapatıldığının söylenmesine rağmen, daha sonra bir kere daha kadro açıldı. Bu sınava giren akademisyenlerin hiçbiri sınavı kazanamadı. Bu durum akıllara, acaba kadro için birisi mi bekleniyor sorusunu getirdi.

Öte yandan olayı sormak için aradığımız Altınbaş Üniversitesi'nden ilgili kişiye ulaşamadık. Üniversiteden "İlgili kişi burada değil," denilerek ilgilinin e-posta adresi verildi. Ancak yazdığımız e-postaya geri dönüş alamadık.

Ne yaşandı?

25 Aralık 2019 tarihinde verilen ilanda, ön değerlendirme için 10 Ocak 2020 ve sınav için 13 Ocak 2020 tarihi belirlendi. halktv.com.tr’ye konuşan akademisyen Melisa Çalışkan, 15 Ocak tarihinde sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte kadroyu kazandığını öğrendi.

ekran-resmi-2020-07-10-12-23-32.png

Kadroyu kazandığını öğrenmesinin üzerine Çalışkan başka bir yere başvuruda bulunmadı. 12 Mart’ta kendisine üniversitenin insan kaynakları biriminden gelen e-postada evrakların tamamlanarak sözleşme için belirlenen tarihte (16 Mart) birime gelmesi gerektiği belirtildi.

Bölümün kapandığı söylendi, yazılı tebligat yapılmadı

Kendisine gelen e-postadan bir gün sonra ise üniversitenin insan kaynakları birimi Çalışkan ile bir kez daha iletişime geçti ve bölümün kapandığını söyledi. Bölümün kapanması ve atamasının reddi üzerine mağdur duruma düşen Çalışkan, sözlü tebliğin yeterli olmadığını belirterek kendisine yazılı olarak bildirilmesini talep etti. Üniversite ise yazılı bir belge veremeyeceklerini söyledi.

ekran-resmi-2020-07-10-12-22-37.png

CİMER üzerinden "Mağduriyet yoktur" yanıtı

Yazılı belge talebi için ihtarname gönderen Çalışkan, yine bir yanıt alamadı. Bunun üzerine CİMER’e başvuran Çalışkan, CİMER üzerinden üniversiteden gelen cevapta “Mağduriyet yoktur” yanıtıyla karşılaştı.

ekran-resmi-2020-07-10-12-21-49.png

Çalışkan, “Doğal olarak asil olarak atanmaya hak kazandığımı öğrenince başka bir yere başvuru yapmadım. Pandemi sürecinde buraya güvendim ve mağdur oldum” diye konuştu.

"Bölüm kapandı" denildikten sonra bir kere daha kadro açıldı

Süreç bununla da bitmedi. Endüstri Mühendisliği bölümünün Türkçe eğitiminin kapandığını beyan eden üniversite bir kez daha aynı bölüm için ilan açtı. Bu kez sınav 8 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. Sınav sonrası sonuçların açıklanmasıyla bir tuhaf durum daha yaşandı. Hiçbir aday yeter puan alamamıştı. Geçmek için gerekli olan puan 65 iken, bir aday 64,94 puanda kalmıştı.

ekran-resmi-2020-07-10-12-19-41.png

Altınbaş Üniversitesi'nden açıklama

Altınbaş Üniversitesi, söz konusu haberimizle ilgili açıklamada bulundu.

Üniversiteden yapılan açıklama şöyle:

Haberin/röportajın yapıldığı Melisa Çalışkan isimli kişi üniversitemizin ihtiyacı doğrultusunda 25,12,2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Endüstri Mühendisliği (Türkçe) bölümü araştırma görevlisi ilanımıza başvuru yapmış olup başvurusunun değerlendirilmesi ve atama süreci devam ederken meydana gelen ve tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde, 10.03.2020 tarih, 2020/05 sayılı Senato ve 12.03.2020 tarih, 2020/03 sayılı Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti toplantılarında ilgili kişinin başvuru yaptığı bölüme öğrenci alınmayacağına ilişkin karar alınmış ve 2020 YKS kontenjanlarımız değiştirilmiştir. Aynı kapsamda, benzer durumda olan başkaca kişilere de üniversitemiz insan kaynakları birimince ulaşılarak atamaların yapılamayacağı bildirilmiştir.

Bölüme öğrenci alınmayacak olması nedeniyle araştırma görevlisi atanmasına da ihtiyaç duyulmayacağından ve bu durumda atama yapılmasının kurum ve kamu zararına neden olacağından atama tamamlanamadan süreç sona erdirilmiş ve bu husus Melisa Çalışkan’a hem şifahi hem de yazılı olarak, CİMER vasıtasıyla ve Bakırköy 55’inci Norerliğinden keşide edilen 23.03.2020 tarih ve 7509 yevmiye numaralı ihtarname ile bildirilmiştir.

Melisa Çalışkan hakkında işe alım süreci devam ederken Yükseköğretim Kurumu’nun lisansüstü programlarındaki gerekleri karşılayabilmek adına ikinci bir araştırma görevlisi alımına ihtiyaç duyulduğundan, yukarıda belirtilen Mütevelli Heyeti kararının alınmasının öncesinde 26.02.2020 tarihli Resmi Gazete’de bir ilan daha verilmiştir. Söz konusu süreç Melisa Çalışkan yerine başka bir kişi alımı için ve haberde asılsız olarak yer aldığı şekilde bu kişinin sürecinin sona ermesinden iki ay sonra değil, yaklaşık aynı tarihlerde ve birden fazla atama yapılması amacıyla gerçekleşmiştir. İlana başvuran adaylar tecrübeli jüriler tarafından objektif şekilde değerlendirmekte olup hiçbir adayın haksız ya da kasıtlı olarak elenmesi söz konusu değildir.