Halk TV Canlı Yayın
ABD'de protestoların merkezi Minneapolis'de olan Anadolu Ajans Muhabiri Betül Yürük, ABD'de yaşananları Halk TV'de Hafta Sonu Sabah Programı'nda anlattı.

ABD’nin Minneapolis eyaletinde, siyahi yurttaş George Floyd'un ölümüne neden olan gözaltının ardından binlerce kişi olayı protesto etmek için toplanmıştı. Ardından protestolar birçok eyalete sıçradı. 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

ABD'de Ulusal Muhafızlar, ikinci dünya savaşından sonra ilk defa göreve çağrıldı.

AA New York Muhabiri Betül Yörük, son durumu anlattı. Yörük şöyle konuştu;

Minneapolis'de de protestolar dördüncü gününe girdi. Dün yaşanan kaosun ardından bugünde tam bir kaos yaşandığını söyleyebiliriz. Dün çok fazla kamu ve özel bina kundaklandı ve yağmalandı. Bunun üzerine eyalet yetkilileri önlemleri daha da arttırdı. Ulusal Muhafız sayısı 500 iken bu sayın 10 bine çıkarıldı. Gün içinde sakin bir gün gözlemledik ancak saat 6 civarı protestocular bir polis merkezinin önünde toplanmaya başladılar.

Dün eyalette ve kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Sokağa çıkma yasağı bugünde geçerliydi ve 8'de başlayacaktı.  Sokağa çıkma yasağının ardından polis şiddete başvurdu. Çok fazla biber gazı kullanmaya başladı. Anadolu Ajansı ekibi olarak biz de buna maruz kaldık. Foto muhabirimize ise 3 tane biber gazı kapsülü denk geldi. Güvenli bir alandan yayın yapmak için şu anda içerdeyiz ve gelişmeleri buradan paylaşıyorum. 1 saat sürdü polisin gösterileri dağıtması, dün çok daha uzun sürmüştü. Sabah saatlerine kadar devam etmiştim. Ancak 500 Ulusal Muhafız sayısı 10 bine çıkartılınca bu daha kolay oldu. Kullanılan biber gazı miktarı arttı. Şu an hala ara ara sesleri duyuyoruz, biber gazı kullanılıyor. Ara sokaklarda küçük gruplar protestolara devam ediyorlar.
 
Olayların yarın da devam edeceğini düşünüyoruz. ABD'de yirmiden fazla kente sıçradı protestolar.

Trump'ın tweetleri göstericileri hayal kırıklığına uğrattı. Buradaki göstericiler de çok kararlı, bugün çok sert müdahale olmasına rağmen alandan çok hızla kaçmak zorunda kaldılar.

Bugün bizim alanda konuştuğumuz bütün göstericiler, barışçıl göstericilerdi. Polisle karşı karşıya geldiklerinde bir şey yapmayacaklarını göstermek için ellerini kaldırıp "Biz burda sadece adalet istiyoruz buna izin verin." şeklinde açıklamaları oldu.

İlgili Haberler