45 işçide coronavirüs tespit edilen Akar Tekstil'de üretim durduruldu

45 işçide coronavirüs tespit edilen Akar Tekstil'de üretim durduruldu
İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Akar Tekstil fabrikasında 45 işçide coronavirüs tespit edilmişti, sendika ve Bakanlığın görüşmesi sonucunda fabrika 22 Nisan'a kadar üretimi durdurdu.

Muhabir: Neslişah Bozkurt

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Akar Tekstil fabrikasında üretim 22 Nisan'a kadar durduruldu. İşçiler 22 Nisan'a kadar gözetim altında olacak. Akar Tekstil geçtiğimiz günlerde işveren ve işçiler arasında yaşanan arbedeyle de gündeme gelmişti.

Deriteks sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz son gelişmeleri halktv.com.tr'ye anlattı:

"Türkiye'de görülen coronavirüs nedeniyle işveren ile bir kriz masası oluşturduk, buradaki önlemleri nasıl alacağımızı konuştuk, Bakanlık ve Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği bütün önlemler alındı ancak önlemlerin alınmasına rağmen bölgeden kaynaklı bir  coronavirüs hastasıyla temas oluştuğu öğrenildi, temas eden 25 kişiye test yapıldı, test yapılan arkadaşlara çalışabilirler dendi, biz sendika olarak testin sonucu beklenmeden bu kararın verilemeyeceğini söyledik. 25 arkadaşı evine gönderdik Vaka sayıları pazartesi itibariyle başladı, Sağlık Bakanlığı 450 kişiye test yaptı, ardından bütün fabrikaya test yapıldı. Sağlık Bakanlığı fabrikanın bir bölümünün kapatılması gerektiğini söyledi. Bakanlık ile konuşmamız üzerine fabrikada üretim 22 Nisan'a kadar durduruldu. İşçiler için kısmi çalışmaya başvuruldu."

Ne olmuştu?

Akar Tekstil'de, geçtiğimiz günlerde bir işçide ortaya çıkan Covid-19 tanısı nedeniyle işçiler üretimi durdurmuş, yaşanan tartışma sonrası işveren ve işçiler arasında arbede çıkmıştı.

Geçtiğimiz hafta yaşanan olayda, fabrikada çalışan bir işçinin coronavirüs test sonucu pozitif çıktı. Pozitif vakayı öğrenen işçiler işverenin açıklama yapmasını talep ederek öğle molası sırasında işe başlamama kararı aldılar. İşverenin açıklama yapmaması üzerine işçiler ertesi gün işbaşı saatinde açıklama yapılması gerektiğini belirterek bu koşullarda çalışmak istemediklerini belirttiler. Bu sırada iddiaya göre işveren tarafı ve işçiler arasında arbede çıktı. 

Sendika ve işverenin görüşmesinin ardından çalışmak istemeyen işçilerin yıllık izinlerini kullanabilecekleri belirtilirken, yıllık izni olmayanların ücretli izne ayrılabilecekleri belirtildi. Görüşmenin ardından 147 işçi çalışmak istemediğini belirterek izne ayrıldı.

Devrimci Tekstil İşçileri Federasyonu'nun işçilerden edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı olaydan iki gün sonra iş yerine 457 coronavirüs test kiti gönderdiği belirtildi.

Kamuoyuna da yansıyan olayların ardından firma bir açıklama yaptı.

Firmanın olayla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

03,04.2020 tarihinde şirketimiz hakkında bazı gazete, internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından gerçeğe aykırı olarak şirket, yönetici ve çalışanlarının kişilik hakları ile şirketimizin ticari hak ve menfaatlerini ihlal eden yayınlar yapıldığı tespit edilmiş olup, tüm bu görüntü ve yayınlarla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır. 

Akar Tekstil olarak ülkemiz sınırları içerisinde ilk CoronaVirüs (covid-19) vakasının teyit edilmesinden günler öncesinde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının tavsiye ettiği tüm önlemleri süratle almaya başlayarak, günümüze kadar benzeri görülmemiş titizlikle ve hassasiyetle arttırarak devam ettirmiştir. 

03.03.2020 tarihine kadar 2.300 çalışanımızın hiçbirinde herhangi bir bulguya rastlanmamazken takip altında bulunan bir çalışanımızın hastanede yapılan tetkiklerinin pozitif olduğu kurumumuza bildirilmiştir. Bunun üzerine aynı gün İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri şirketin genelinde alınan tüm tedbirleri yerinde tetkik etmiş, ilgili çalışanlarla tek tek görüşmüş, kayıt altına almış ve olası temas hikaye olabilecek tüm çalışanlardan numune alarak işyerinin çalışmasında herhangi bir engel olmadığını tespit etmiştir. Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın şirketimiz gibi çok sayıda çalışanı bulunan işyerleri için tavsiye ettiği çalışma şartlarına uygun olarak üretim faaliyetlerimiz devam edecektir. 

Firmamız prensip olarak İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları'nın aksi bir kararı olmadığı sürece tüm çalışanlarımızın sağlıklarını ön planda tutarak, gerekli tedbirleri aynı hassasiyetle uygulayarak, ülkemizin bu zor günlerinde örgütlü olduğumuz Deriteks Sendikası ile birlikte dayanışma içerisinde ihracatı desteklemeyi sürdürecektir. 

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

AKAR TEKSTİL GIDA TURİZM SAN. TİC. A.Ş.

Etiketler :