Ogün Samast tahliye edilmedi: Gardiyanlara mı saldırdı, başka bir sebep mi var?

Ogün Samast tahliye edilmedi: Gardiyanlara mı saldırdı, başka bir sebep mi var?

Hrant Dink'in katili Ogün Samast, 6 Ağustos'ta denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilecekti. Ancak tahliyesinden 3 gün önce başka suçtan ceza aldığını öğrendi. Peki gerçekte ne oldu?

Haber: Ali Isıyel

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili  Ogün Samast’ın tahliyesine yönelik tartışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz ay Ogün Samast’ın eşi Selma Şahin’e verilen müddetnameye göre 13 yıl 8 ay cezaevinde kalan Ogün Samast 6 Ağustos'ta cezasının, kalan son 1,5 yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirecekti.

Tahliyesinden üç gün önce öğrendi

KRT’den Çağdaş Ulus’un haberine göre; Samast, tahliyesine üç gün kala başka bir suçtan ceza aldığını öğrendi.

Samast, Silivri’de tutuklu bulunduğu dönemde gardiyanlarla girdiği bir münakaşa nedeniyle 29 ay hapis cezasına çarptırıldığını öğrendi.

Eşi konuştu: İçeriden çıkmasını engelliyorlar

Samast’ın eşi Selma Şahin halktv.com.tr’ye konuştu. Şahin, adalet istediklerini belirterek “Benim kocam yanlış yaptı ama çocuktu. Gariban bir ailenin 17 yaşındaki çocuğu Hrant Dink’i nereden tanısın? Ama cezasını çekti. Şimdi içeriden çıkmasını engelliyorlar” ifadelerini kullandı.

“Eşime baskı yapıldı”

Şahin, mahkeme kararının aksine gardiyanların eşine saldırdığını savundu ve Ogün Samast’ın bununla ilgili şikâyetçi olduğunu belirterek, “Eşime baskı yapıldı ve şikâyeti geri çektirildi. Sonra bunlar yaşandı. Sadece sesimi Adalet Bakanlığına duyurmak istiyorum” diye konuştu.

"Garibanın adaleti yokmuş"

Yaşananlara tepki gösterem Selma Şahin, Twitter hesabı üzerinden de açıklamalarda bulundu. Şahin, "Şimdi iyi anladım garibanın adaleti yokmuş daha başımıza belli ki kötü şeyler gelecek" ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2020-08-28-14-03-38.png