Nasuh Mahruki arama kurtarma çalışmalarında izlenen yolu anlattı

Mahruki, arama kurtarma çalışmalarında izlenmesi gereken yolu Halk TV'de anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2020 17:29
Nasuh Mahruki arama kurtarma çalışmalarında izlenen yolu anlattı

İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen deprem sonrasında arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Arama kurtarma çalışmalarının nasıl yapılması gerektiği ise merak konusu.

AKUT Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, Can Coşkun'un sunduğu Gündem Özel'e bağlandı. Mahruki arama kurtarma çalışmalarında izlenen yolu şu şekilde anlattı:

Bir binadan bahsediyoruz. Depem anında binada olduğunu bildiğimiz ama sonrasında nerede olduğunu tespit edemediğimiz kişierin bilgisi üzerine arama kurtarma çalışmaları gerçekleşiyor. 17 enkazda dün geceden beri çalışma yapıldı. 9 binada enkaz altında kalan kimsenin bulunmadığı tespit edildi. Bu nedenle şu anda çalışmalar diğer 8 binada yoğunlaşmış görünüyor. Ondan sonra da enkaz kaldırma çalışmalarına geçilecek.

Yan yatan, alt katı çöken binalarda da bir ses, ya da bilgi varsa oraya da ekiplerin yönlendirilmesi gerekiyor. Arama kurtarma teknikleri uygulanarak oralarda da çalışmalar yapılacak.

Bir taraftan da insani yardım çalışmaları başlıyor. İzmir bu geceyi dışarıda geçirdi ama bu sürdürülemez. Bir yandan üç öğün yemek yiyebilecekleri, yağmurdan korunabilecekleri imkanlar sunulması gerekiyor.

"İlk defa gördüm, müthiş"

Mahruki, hasarlı binalara vinçler yardımıyla dayanak oluşturulmasını şöyle değerlendirdi:

"Her deprem ve enkaz birbirinden farklıdır. Arama kurtarma ekiplerine önce sorun çözmenin öğretilmesi gerekiyor. Riskli, hasarlı binalara vinçlerle dayanak oluşturulmasını ben ilk defa görüyorum. Müthiş bir hareket. Binaların zaten alt katı çökmüş ve yan yatmış. Tamamen yıkılmalarını önlemek için vinçler yardımıyla dayanak noktası oluşturulması harika bir fikir gerçekten."