NASA'nın filtreleme sistemi artık Türkiye'de

NASA'nın filtreleme sistemi artık Türkiye'de

NASA'nın uzay istasyonları ve uzay araçlarında kullandığı hava filtreleme sistemi, İstanbul'daki iki AVM'ye entegre edildi. 

 Akiş GYO A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy, geçtiğimiz aylarda AVM'ler için bir dizi çalışma yaptıklarını belirtmişti. O çalışmalardan birisi  havadaki zararlı DNA'ları ayırt edebilen NASA'nın hava filtreleme sistemi.

Yüzde 99 oranda başarı sağlıyor

Yüzde 99 oranında başarı sağlayan bu sistem İstanbul'da hizmet vermekte olan Akbatı ve Akasya AVM'de kullanılmaya başlandı. "UV PHI Cell (photohydroionization)" olarak isimlendirilen hava filtreleme teknolojisi, koronavirüsle mücadele kapsamında büyük önem arz edeceği belirtildi.

NASA'nın hava filtreleme sistemi, daha önceden Türkiye'de kullanılmamıştı. Bu bağlamda Türkiye'de ilk kez kullanılan sistem, havadaki virüs, bakteri ve diğer patojenlerin DNA'larını ayırt edebiliyor. Bu sayede söz konusu zararlı DNA'larını yok edebilen sistem, yüzde 99,9 oranında başarı sağlıyor. Ayrıca bu sistemin kullanıldığı yerlerin havasında toz, polen, koku, duman ve küf de olmuyor.