Miroğlu’ndan Biden açıklaması: İroni yaptım

Miroğlu’ndan Biden açıklaması: İroni yaptım

Orhan Miroğlu, Joe Biden ile ilgili açıklamasının ironi olduğunu söyledi.

Halk TV Haber Merkezi

AKP’den iki dönem Mardin milletvekilliği yapan ve şu anda AKP MKYK’de bulunan Orhan Miroğlu, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden hakkında yayıldığı iddia edilen söylentileri sosyal medyadan paylaştı.

ekran-resmi-2021-01-22-15-52-02-001.png

Miroğlu, Biden’ın gerçek adının Cımoyê Bahattîn Ağa olduğunun söylediğini ifade etti. Halk TV’ye konuşan Miroğlu, ironi amacıyla bu paylaşımı yaptığını söyledi.

Paylaşım espri olduğunu söylen Miroğlu, Halk TV’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Tabii hoş bir espri konusu oldu. Biden bir dünya lideri. Şu anda “şu millettendir” denildiğinde insanlar hem düşünür, hem gülerler. Tweeti attıktan sonra 1-2 saat güldüm. Çok güldüm. Bizim Twitter kullanıcıları da çok yaratıcı tabii… İlginç yorumlar yaptılar. Bu tweete ironi ile yaklaşmak lazım. İroni ama bu ciddiyetin sebeplerine da bakmak lazım… Tabii ki böyle bir şey yok. Ciddiye alınacak bir tarafı yok. Ama ciddiye alınmayan şeyin neden tedavüle girdiğine bakmak lazım. Hedef ne? 

Keşke bu bölgedeki ülkeler kendi içlerindeki meseleleri işbirliği ve diyalog üzerinden çözebilselerdi. Ama Suriye ne olacak, Kürtler ne olacak sorusu muallakta. PYD liderliğinde kurulan otonom bölgeler üçe dörde bölünmüş durumda. Esad, ABD, DAİŞ, Rusya var. Umut verici bir tablo yok. Erbil-Bağdat ilişkileri yine o şekilde. Bir yandan PKK’yi Kuzey Irak’ta ABD daha güçlü kılmaya çalışıyor. Sincar’a soktu. Peşmergelerle çatışıyorlar zaman zaman. Biden, Obama dönemindeki politikaların inşacılarından biri. Biden’ın Kürt olduğunun düşünülmesinin sebebi biraz da bunlar.

“İroni ile yaklaşmak lazım”

Arap Baharı sırasında Kürtlerin verdiği mücadelede ABD hamilik yaptı, Ortadoğu’da. Bunun sonucu olarak çok benimsediğiniz bir ülkeyi ve liderliği içselleştirirsiniz. Kendinize ait kılmaya çalışırsınız. Bana, “Biden, Bahattin Ağa sülalesindenmiş” diyen kişi de buna inanmıyor. Ama 35 milyonluk bir halkın (Kürtlerden söz ediyor) ABD’ye dair umutlarının tükenmediğini gösteriyor. Bu tweete ironi ile yaklaşmak lazım. Sorunlar varsa, bu sorunların cereyan ettiği devletler bu sorunları oturup diyalog ile çözebilirler. Çünkü Biden’ın veya başkasının faydasının olmadığını gördük. Obama geldi ne oldu? Daha fazla kan ve şiddet. Vekalet savaşları yürütüyor Amerika. Bunun da sonu yok. Kendi sorunlarınızı kendiniz çözeceksiniz. Varsa sorunlar, o ülkedeki milli politikalarla çözülebilir.  ABD’lileri davet etmeye, Biden’a Kürtlük atfetmeye gerek yok.  1916’da Mustafa Kemal Diyarbakır’a ilk gittiğinde orada iyi ilişkiler kurdu. Aşiret liderleri, kanaat önderleri, şeyhler ve beylerle. Kurtuluş Savaşı’na destek istedi. Onlar da kayıtsız şartsız destek verdiler. Ve Mustafa Kemal’in varlığı öyle hale geldi ki; halk arasında Mustafa Kemal aslında Selanikli değil, Kürt denildi. Yani Mustafa Kemal’in bile Kürtleştirildiği oldu.”