Mezarlıklar hırsızların hedefinde: Mazgallar çalındı

İzmir’de mezarlıklar hırsızların hedefi oldu. Son üç ayda mezarlıklardan musluk, korkuluk, mazgal, klima ve kapı çalındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, konunun emniyet ve jandarma birimleri tarafından takibe alındığını söyledi. Son üç aylık zararın ise 250 bin lira olduğu açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Nisan 2022 18:22
Mezarlıklar hırsızların hedefinde: Mazgallar çalındı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki mezarlıklar hırsızların hedefi haline geldi. Ramazan Bayramı öncesinde bakım, onarım ve temizlik çalışmaları sürerken yaşanan hırsızlık vakaları hem mezarlık çalışanlarını hem de mezarlık ziyaretçilerini şaşırttı.

'Korkuluk bile çalındı'

82973-38270.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Mezarlıklar Bakım Onarım Şube Müdürü Deniz Say, iki aydır her gün jandarma ve emniyet birimlerine hırsızlık bildirimi yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Hacılarkırı Mezarlığı’nda son iki ayda 150 metre korkuluk, Yeni Bornova Mezarlığı’nda 400 metre ızgara, Eski Bornova Mezarlığı’nda ise 150 metre elektrik kablosu çalındı. Bayram yaklaşıyor. Vefat eden yakınlarını ziyarete gelen vatandaşlarımızın huzur içinde ziyaretlerini yapmalarını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bayram öncesi ekiplerimiz mezarlıkları temizlemek için seferber olurken hırsızların verdiği hasarları gidermek için de yoğun çaba sarf ediyoruz. Çalınan malzemelerin yerine yenisini koyuyoruz. Ama vatandaşlarımızın geçici de olsa sıkıntı yaşamasını önleyemiyoruz. Yaklaşık üç aydır çalınan malzemelerin mali değeri 250 bin lirayı geçti. İzmir genelindeki 2 bin 500 mezarlığımızda son aylarda hırsızlık vakaları arttı, her gün birinde hırsızlık yaşanır hale geldi. Mezarlıklar manevi değeri olan yerler. Bu seneye kadar hiç böyle olmamıştı."

'Ne diyeceğimi bilemiyorum'

Hırsızlığın kul hakkı olduğunu vurgulayan Defin Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde görev yapan imam Kadir Çelenk ise şunları söyledi:

"Mezarlıklar maneviyatın en değerli olduğu yerlerdendir. İnsanların maneviyatına saygısı olmayanın kul hakkına saygısı olmaz. Burası sadece bir mezarlık değil. Burada binlerce insan yatıyor. Musluklar çalındığında tonlarca su boşa akıyor. Eskiden musluk çalınırdı, şimdi mazgal, korkuluk demirleri, klimalar çalınmaya başladı. Mezarın başındaki tabelaları, demirleri çaldılar. Acaba çaldıkları şeyler onların kendi malı olsa ne tepki gösterecekler? Allah rızası için insanların yakınlarının yattığı, maneviyatı olan yerlere zarar vermesinler."

Hacılarkırı Mezarlığı’nı ziyaret eden Merve Özer ise "Ben kınıyorum. Çok kötü bir şey. Ben bunları yapan insanlara ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi.

Kapak fotoğrafı: AA

KAYNAK: ANKA