Merkez Bankasından faiz hamlesi

Merkez Bankasından faiz hamlesi

Merkez Bankası, ilk kez geç likidite penceresi ile piyasaya 1 milyar lira fonlama sağladı. Böylece örtülü faiz artırımı çift haneye taşınmış oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sıkılaştırma adımları çerçevesinde uzun süre sonra ilk kez geç likidite penceresi (GLP) ile piyasaya 1 milyar lira fonlama sağladı. Bu uygulamanın devam etmesi beklenirken, hamlenin amacının dövizin ateşinin düşürülmesi olduğu düşünülüyor.

Sözcü'den Recep Genel'in haberine göre; bu hamleyle birlikte Merkez Bankası örtülü faiz artırımını çift haneye taşımış oldu. 16 Temmuz'a kadar piyasaları politika faizinin 90 baz puan altında yani yüzde 7.34 faiz ile fonlayan TCMB fonlama faizini çift haneye taşıdı.

Politika faizini bıraktı

Dövizdeki oynaklığın etkisiyle 8 Ağustos'ta faiz oranı yüzde 8.25 olan bir hafta vadeli repo ihalelerine ara veren TCMB daha sonra geleneksel yöntemle açığı ihalelerde gelen tekliflere göre faiz oranı belirlemeye başladı. Bu ihalelerde faiz oranı yüzde 11'in üzerine çıktı.

Nitekim dün Merkez Bankasının açtığı 10 milyar liralık repo ihalesinde ortalama basit faiz yüzde 11.32 olarak gerçekleşti. Dövizdeki yükselişi sınırlamaya çalışan MB fonlama faizini yukarı taşımak için para piyasalarından likidite çekmeye de devam ediyor. Fonlama miktarını azaltan TCMB'nin önümüzdeki günlerde faiz oranı yüzde 11.25 olan geç likidite penceresini daha sık kullanabileceği vurgulanıyor.