Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Dolar rekor kırdı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 23.10.2020 11:14

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Dolar rekor kırdı

Merkez Bankası, beklendiği gibi faiz artırımı kararı vermedi, dolar karar sonrasında yükseldi. Dolar kuru saat 14:25'te ise 7.9738'i aştı.

Halk TV Ekonomi Servisi

Merkez Bankası, hükümetin baskılarına dayanamadı ve  faiz oranını değiştirmedi. Piyasaların en az 2 puan faiz artışı beklediği kararın ardından, dolar kuru 7,78 seviyelerinden hızla 7,97'ye kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz oranlarını değiştirmedi. Piyasa uzmanları, faiz oranının en az 2 puan yükseleceği beklentisi içindeydi. Hatta bazı yabancı yatırımcılar faiz artışının  3 puana kadar ulaşabileceğini düşünerek, "Türkiye'ye para girişi için uygun ortam" olacağına ilişkin raporlar yayınlamıştı. 

Merkez Bankası'nın faiz artışına ilişkin beklentinin iki ana nedeni bulunuyordu. Bunlardan ilki enflasyonla savaşta hükümetin ve Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerin etkili olmaması. İkinci ve ekonomi yönetimi için daha önemli neden ise dolar kurunun 8 liraya doğru yükselişinin bir türlü engellenememesiydi. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada faizin değiştirilmeme gerekçesi iki nedene dayandırıldı. Enflasyonu kontrol etmek için yeterince adım attığını vurgulayan Merkez Bankası, daha fazlasına gerek görmediğini ima etti. Öte yandan dünya ekonomisindeki korona sonrası toparlanma beklediğini açıklayan Merkez Bankası, bu yolla ihracatın artıp döviz girişi sağlanacağı beklentisinde. 

Merkez Bankası'nın bu kararı piyasalarda küçük bir şok etkisi yarattı. Karar daha piyasaya düşer düşmez dolar kuru serbest piyasada hızla önce 7,93, ardından tarihi bir rekor kırarak 7,99 seviyesine fırladı. Bankalararası piyasada da dolar kuru 7,97'ye ulaşarak tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Merkez Bankası kararının ardından, kamu bankalarının döviz satarak doların artışını frenlemeye çalıştığı gözlendi.

Ekonomi