Yerel Seçim Sonrası

Yerel seçim sonuçları iktidar partilerinden çok muhalefet partilerini etkileyecek.

AK Parti’nin amacı, genel seçimlerden sonra yerel seçimleri de kazanarak tek elden yönetimi güçlendirmek. AK Parti için özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirleri kazanmak. Bunu başarırsa 2019 öncesinde olduğu gibi büyük şehirlerin olanaklarını partizanca kullanacaktır. Kendi kurduğu ve kurdurduğu vakıf ve derneklere kaynak aktaracaktır.

Yerel seçim sonuçları CHP ve diğer muhalefet partileri için çok daha önemli.

CHP açısından yerel seçimlerin sonuçları partinin yeni yönetimi için sınav niteliğinde.

Yerel seçimlerde gösterilecek başarı Genel Başkan Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun parti yönetiminde kalıcı olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını kesinleştirecektir.

CHP’nin yerel seçimlerde başarısızlığa uğraması ve özellikle İstanbul’u kaybetmesi halinde ise CHP yeni lider ve yönetim arayışına girecektir. Yerel seçimleri kaybetmek CHP’nin muhalefet etkinliğini de düşürecektir.

CHP’nin, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde işi 2019 seçimlerine göre çok daha zor. Öncelikle bu seçimlerde CHP’yi destekleyecek bir ittifak yok. Aksine Millet İttifakı’ndan ayrılan muhalefet partileri de CHP’ye karşı. CHP adayları sadece iktidar adaylarına karşı değil muhalefet adaylarına karşı da mücadele verecekler.

Ayrıca iktidar, önceki seçimlerde yaptığı gibi bu yerel seçimlerde de devletin bütün olanaklarını seferber edecektir.

CHP genel seçimden bu yana enerjisini iç mücadeleye harcadı. Kurultayda yönetimin değişmesinin üzerinden 4 ay geçmesine karşın adaylarını ancak belirleyebildi. Genel seçimdeki başarısızlık nedeniyle CHP seçmeninde ortaya çıkan küskünlüklere, kırgınlıklara kurultay sürecinde ve belediye başkan adaylarının belirlenmesinde yenileri eklendi.

Bu nedenle CHP’nin yerel seçimleri kazanabilmek için 2019 yerel seçimlerinden çok daha fazla çalışması, İstanbul başta olmak üzere kazanacağına kesin gözüyle baktığı illerde bile rehavete kapılmaması gerekiyor. Böyle bir hata CHP’nin birçok belediyeyi kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

Rahmetli Süleyman Demirel, “”En çok sandıktan korkarım. Sandıktan ne çıkacağı belli olmaz. Vatandaşın ne yapacağını bilemezsiniz” derdi.

CHP yönetiminin Demirel’in bu sözlerini aklında tutması gerekir.

Yerel seçimler İYİ Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi açısında da çok önemli.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı vererek önemli bir iddia ortaya koydu. Yerel seçimde alınacak sonuç Akşener’in ve İYİ Parti’nin kaderini belirleyecek. Eğer İYİ Parti yerel seçimlerde oylarını önemli ölçüde düşürürse parti içi mücadele başlayacaktır. Akşener’in yerine yeni lider adayları ortaya çıkacaktır. Akşener’in liderliğini güçlendirmesi yerel seçimlerde başarı göstermesine bağlıdır.

Gelecek ve DEVA partilerine gelince.

Bu partiler genel seçimlere CHP’nin listelerinden girdikleri için ne kadar seçmen desteğine sahip oldukları bilinmiyor.

Bu nedenle yerel seçimler bu iki parti için hayati önemde. Eğer çok düşük bir seçmen desteği alırlarsa siyasi gelecekleri riske girecektir. Binde oranlarda veya yüzde 1’lerde bir oy almaları halinde bu partiler içinde de mücadele başlayacaktır. Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Lideri Ali Babacan’ın siyasetteki iddialarının halkta karşılığı olmadığı ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle yerel seçimler iktidardan çok muhalefet liderleri ve partileri için kader seçimi niteliğinde olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Fikret Bila Arşivi