Sinem Fıstıkoğlu

Sinem Fıstıkoğlu

Bu Artık Tartışma Değil Kavga

Bu ülkenin siyah ile beyaz gibi ortadan ikiye ayrılmasına alıştık da, futbolda bu kadar sen- ben kavgasının yapıldığı, bir takımın taraftarının diğerine düşmanlaştırılmasına biraz zor alışırız.

Şampiyonluk yarışında kafa kafaya giden Galatasaray ve Fenerbahçe’nin oynadığı her maçın sonucu, artık birini, diğerine düşman edecek şekilde bitiyor. İstisnasız her hafta, “hangi takıma daha haksız penaltı verildi” bunu tartışıyoruz artık. Ortada kalitesi, seyir zevki konuşulacak bir futbol kalmadı maalesef.

İki takımdan biri şampiyon olacak, onu haftalar önce anladık. Bir an önce birisi olsun ve bu eziyet sezonu bitsin artık. Yönettiği Türkiye Futbol Federasyonu’nu Riyad’da kepaze eden Mehmet Büyükekşi ve yönetimi, bu sezonu kelimenin tam anlamıyla taraftara “zıkkım” etti.

Tek zevki, tek keyfi FUTBOL olan, bilet alan, maça giden, zaman ayıran taraftara yazık. Belki de taraftar da rahatsızdır artık bu kadar kaotik ortamda maç izlemekten, tanımadığı insanlarla maç kavgası yapmaktan. Muhtemelen öyledir.

Şimdi normal şartlarda bu akşam oynanan Galatasaray Bitexen maçını yazacaktım bu köşede. Nesini yazayım? Atılan goller, sayılmayan goller, sayılıp tekrar iptal edilen goller, verilmeyen sarı/ kırmızı kartlar. Hakem hocaları değerlendiriyor zaten maçların kritik ve tartışmalı pozisyonlarını.

İşin anormal tarafı, bu kadar çok “tartışmalı pozisyon” olması. Tartışma da değil artık bu, bildiğiniz kavga!

Bu maçla ilgili teknik olarak söylenebilecek şey şu; Avrupa’da hayalkırıklığı yaşayan Galatasaray için bu maç mental olarak çok zordu. Özellikle Fenerbahçe haftayı galibiyetle kapattıktan sonra. Ama bugün cezalı olan İcardi’nin yokluğunda pozisyon üretmekte zorlanan Galatasaray, o anlarda seyircisinin müthiş desteğini buldu arkasında ve sahadan galibiyetle ayılmayı başardı.

Başarmasına başardı da, haftaya oynanacak Beşiktaş derbisinde bu futbol, Galatasaray’a ne getirir ne götürür bilinmez.

Sergen Yalçın yönetimindeki Bitexen Antalyaspor’a da bir parantez açmak, hakkını teslim etmek gerek. Bir deplasman takımına göre inanılmaz bir performans ortaya koydu, elinden geleni yaptı Galatasaray karşısında.

Ez cümle, ne Brezilya, ne Liverpool ne Bayern Münih taraftarı kimse kusura bakmasın. Kimse bizim futbol sevgimizi sorgulamasın.

Zira bu ligi takip eden taraftardan daha fanatiği yoktur bu evrende.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Sinem Fıstıkoğlu Arşivi