Muharrem İnce’ciler kimlerdir?

Şunun şurasında üç ay kadar önce, Ocak 2023’de, MetroPoll Araştırma şirketine göre Memleket Partisi’nin oyu binde 3’tü.

Evet, yanlış okumadınız.

Binde 3!

Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı kampanyası için umutla kurduğu Memleket Partisi, altıncı ayında ayrılıklar yaşayıp dağılma eşiğine gelmişti. Anketlerde ‘Diğerleri’ hanesinde anılıyordu.

İnce, bir başına yüzde 7’lik barajı geçme ihtimalini görmediği için Zafer Partisi, Doğru Parti ve Adalet Partisi ile ittifaka mecbur kaldı. Adını ‘Dördüncü İttifak’ koydukları oluşum geçen şubatta kuruluşunu duyurdu. Bu partilerin liderleri Muharrem İnce, Ümit Özdağ, Rıfat Serdaroğlu ve Vecdet Öz, 2 Şubat’ta beraber fotoğraf verdi.

Özdağ’ın cumhurbaşkanı adayı olarak Mansur Yavaş’ı gördüklerini ilan etmesi üzerine ittifak dağıldı. İnce, mart başında liderlerin WhatsApp grubunda “Hakkınızı helal edin” diye yazıp ittifaktan ayrıldı.

İnce’yi dirilten üç evre

Ocak itibariyle siyasi bir mevta iken, İnce’ye ikinci kez can veren süreç, birbirini takip eden üç toplumsal ve siyasal evreden oluşuyor.

İlk evre, hiç kuşku yok ki, 6 Şubat depremi.

İnce, depremin birinci günü Kahramanmaraş’a ulaşan ilk siyasetçi oldu. Sonra depremin vurduğu 11 şehri gezdi. Doğru zamanda doğru yerdeydi.

İnce, Twitter’ın timeline akışına göre söylem geliştirdiği ve bu mecrayı etkili bir şekilde kullandığı için deprem gündemini yakaladı. Başta gençler olmak üzere vatandaşların sempatisini kazandı.

İkinci evre İyi Parti lideri Akşener’in 3-6 Mart'ta Altılı Masa’dan kalkıp geri döndüğü süreçti. Kılıçdaroğlu’nun adaylığından karşı çıkan İyi Parti tabanından İnce’ye oy akışı başladı.

Üçüncü evre, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının kesinleştiği andı.

Kılıçdaroğlu’na çekimser bakanlar, HDP ile yan yana düşmekten endişe edenler ve Atatürkçülüğün temsil edilmediğini düşünenler İnce’ye yöneldi.

Ve bu sayede Memleket Partisi, çok sayıda il ve ilçede örgütü olmayan, temsilciliklerini açık tutamayan bir partiyken, üye sayısı 25 bine gerilemişken, İnce birdenbire milyonların “like” ettiği bir lider oluverdi.

İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı adayı olsaydı, hatta Akşener adaylığını ilan etseydi, İnce yine yükselir miydi?

Bu soruya "Evet" diyemiyorum.

MetroPoll: Yüzde 70’i 34 yaş altında

Bu yükseliş herkesi şaşırttığı için çok merak ediyorum:

Muharrem İnce’ciler kimlerdir?

İnce’yi üç ay içerisinde binde 3’lerden yüzde 16’ya yükselten nedir?

Prof. Özer Sencar’ın sahibi olduğu MetroPoll Araştırma’ya göre Memleket Partisi’nin oyu Ocak 2023’te binde 3 iken, şubatta yüzde 2.7’ye, martta yüzde 3.4’e çıktı.

Sencar, nisanda bu oranın yüzde 5’i geçebileceğini öngörüyor.

MetroPoll’e göre:

-Memleket Partisi'nin aldığı yüzde 3.4'lük oyun 1.3 puanı AK Parti'den 1 puanı CHP’den, 0.5 puanı yeni seçmenlerden, 0.4 puanı MHP'den, 0.1 puanı da İYİ Parti'den geliyor.

-Yüzde 75.8’i erkek, yüzde 24.2’si kadın.

-Yüzde 70.3’ü 18-34 yaş, yüzde 26.3’ü 35-54 yaş, yüzde 3.4’ü 55 yaş üstünde.

PanoramaTR: Türk, genç, erkek ve Atatürkçü

PanoramaTR’ye göre:

-İnce yüzde 10, Memleket Partisi yüzde 5’ten fazla oy alıyor.

-İkinci turda İnce’cilerin yüzde 50’si Kılıçdaroğlu’na, yüzde 30’u Erdoğan’a mühür basacak.

-Yüzde 17.3’ü daha önce AK Parti’ye, yüzde 15.9’u CHP’ye, yüzde 10’u İyi Parti’ye, yüzde 4.5’i MHP’ye oy vermiş.

-Yüzde 88.2’si Türk, yüzde 7.1’i Kürt ve Zaza.

-Yüzde 69.2’si 34 yaş ve altında, yüzde 24.4’ü 35-55 yaş arasında, yüzde 6.5’i de 55 yaş üstünde.

-Yüzde 52’si kendisini Atatürkçü, yüzde 21.4’ü milliyetçi diye tanımlıyor.

Türkiye Raporu: İkinci turda ‘Kılıçdaroğlu’ diyorlar

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki’nin 16 Mart’taki araştırmasına göre:

-İnce yüzde 10'un üzerinde, Memleket Partisi yüzde 5'in üzerinde oy alıyor. Selçuki, İnce’nin girdiği kavgalardan ötürü enerjisinin yıprandığını ve oyunun barajın altına indiğini tahmin ediyor.

-Seçmenlerinin yüzde 70’i ilk kez oy veren gençler.

-Yüzde 90’ı ikinci turda "Kılıçdaroğlu" diyor.

-Selçuki, yüzde 7’nin altında kalacak oy oranının muhalefetten sandalye götüreceğini, Erdoğan’ın TBMM’de çoğunluğu alması halinde ikinci turda daha şanslı olacağını söylüyor.

Zafer Partisi örneği

İnce, istisnai sayılan bir başarı sağladı. Ancak Kılıçdaroğlu’nu geçerek, ikinci olması mümkün görünmüyor. Gözardı etmeyelim ki Memleket Partisi, bir lider hareketi ve İnce’nin bir ikinci adamı yok. Üye sayısı ve örgütlenme ağı yetersiz.

Memleket Partisi’nin üyeleri ile anketlerde İnce’ye oy vereceğini beyan edenler arasında sayısal bakımdan uçurum var. İkisi arasındaki bağ sosyal medyada kuruluyor.

İnce’nin fevri yapısı, hataya müsait kişiliği, zaafları ve kontrol edilemezliği bu kitlenin kolaylıkla dağılabileceğini ve uzaklaşabileceğini düşündürüyor. İnce, temas etmediği ve üzerlerinde otorite kuramayacağı genç taraftarlarını 14 Mayıs’a kadar yanında tutamayabilir. Nitekim aynı kitleye seslenen Zafer Partisi’nin geçen yıl yüzde 3’e ulaşan ivmesinden eser yok şimdi.

İnce’cileri kazanmak

Yüksek Seçim Kurulu, dün itibariyle cumhurbaşkan adaylarına ilişkin kesin aday listesini açıkladı. Buna göre Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Oğan’ın yanı sıra İnce de aday olmaya hak kazandı. Bu saatten sonra İnce çekilse bile adı pusulada olacak. İnce, bir uzlaşma teklifi sunulsaydı, kanaatim o ki reddedecekti. Öte yandan, Kılıçdaroğlu’nun da İnce’yi iknaya gönülsüz olduğunu anlıyorum.

Bir Muharrem İnce var.

O, 14 Mayıs’ı Kılıçdaroğlu ile kendisinin rekabet ettiği parti kurultayı zannediyor. Önceliği iktidarı kazanmak değil, muhalefete seçim kaybettirmek. Böylece CHP'yi kazanacağını hesap ediyor.

Bir de İnce ile yolları hasbelkader kesişen Muharrem İnce’ciler var.

Onlar ki muhalefetten memnun olmamakla birlikte öncelikle bu iktidardan kurtulmak istiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmail Saymaz Arşivi