Ağıralioğlu, bir gün önce Akşener’den genel başkan yardımcılığı mı istedi?

İyi Parti lideri Meral Akşener, Altılı Masa’ya dönmeye karar verdiği 6 Mart’ta Genel İdare Kurulu’nu topladı. Toplantıda Yavuz Ağıralioğlu da vardı. Anlatılan o ki Ağıralioğlu, geri dönmeye itiraz edenlerden olmadı.

İki gün sonraydı.

8 Mart.

Ağıralioğlu’nun yaşanan gelişmelerden rahatsızlık duyduğunu öğrendim.

Kendisini aradım.

Duyduklarımı doğruladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanamayacağına inandığını ve o da kazanamayacağını bildiği halde cumhurbaşkanı adaylığını dayattığını savundu. “İstifa etmiyorum, itiraz ediyorum” diye ekledi.

“Oy vermeyecek misiniz?” diye sordum.

Şöyle dedi:

“Genel başkanımın ve partimin sözünü yere düşürmem diye oy veririm, yoksa inanarak oy vermem. Ergen çocuk değiliz, partimiz bir karar verdi mi, riayet ederiz.”

Ancak Ağıralioğlu, birkaç gün sonra Kılıçdaroğlu’na oy verme sözünü geri aldı.

Ağıralioğlu’nın itirazlarının yayılması üzerine Akşener, geçen pazartesi günü kendisini görüşmeye çağırdı. Görüşmede Akşener, “Eleştirilerine katılmıyorum. Adayımız Kılıçdaroğlu’dur. Kazanması için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

İddiaya göre Ağıralioğlu, genel başkan yardımcılığı talep etti. Ancak Akşener, olumlu bir yanıt vermedi.

Ağıralioğlu, çarşamba günü grup toplantısından sonra TBMM’de basın açıklaması yaptı.

Altılı Masa’da İyi Parti’ye pusu kurulduğunu, cumhurbaşkanlığının bölücülükle pazarlık masası haline getirildiğini ileri sürdü. “Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız” dedi.

Ağıralioğlu, Akşener’i ve partisini, dolaylı şekilde bölücülükle pazarlık masasına oturmak ya da buna razı olmakla suçluyor. Bu ithamın gereği, milletvekili adayı olmamak ve İyi Parti’den ayrılmaktı.

Ağıralioğlu, ilkini yaptı.

İkincisi için kesin bir cümle kurmuyor.

Kanımca İyi Parti tarafından ihraç edilmeyi bekliyor.

Ancak İyi Parti, Ağıralioğlu’nu disipline sevk ve ihraç etmeyi düşünmüyor. Fakat partinin ağır topları, Ağıralioğlu’na kızgınlıklarını saklamıyor. Gökhan Zan ve Ünal Karaman’ın katıldığı gün partiye zarar verdiğini düşünüyor. Ağıralioğlu’nun milletvekili yapılması mümkün görünmüyor. Şu saatten sonra İyi Parti’deki ömrünün uzun olacağını sanmıyorum.

İyi Parti’deki kanaat, 14 Mayıs sonrası Ağıralioğlu’nun Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) iktidar savaşına gireceği yönünde.

Ancak Mustafa Destici, Cumhur İttifakı’nda yer aldığı sürece bu ihtimali zor görüyorum.

AK Parti’ye geçmek mi?

Bütün sözlerini yemek ve çiğnemek olacaktır.

Ağıralioğlu liderlik yarışını kaybedince arkadaşlarıyla BBP’den ayrıldı. Bu grup İnisiyatif Merkezi Derneği adını aldı. Liderleri Ağıralioğlu, İyi Parti’ye katılırken, onlar dernekte kaldı. Bu küçük dernek 6 Şubat’ta adını duyurdu.

Bana sorarsanız Ağıralioğlu, İnisiyatif Merkezi Derneği’ndeki arkadaşlarıyla 2028 için mücadelesini sürdürecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmail Saymaz Arşivi