Mahkeme Kavala hatasını sonradan fark etti

Mahkeme Kavala hatasını sonradan fark etti

İş insanı Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası istenen yeni iddianamedeki skandal hata sonradan fark edildi.

halktv.com.tr Haber Merkezi

İddianamede Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 309’uncu maddesi gereği tutukluluğunun devam ettiği yazıyordu. Oysa Kavala hakkında ‘Anayasayı İhlal Suçu’ başlıklı 309. maddeden verilen bir tutuklama kararı bulunmuyordu. 

Osman Kavala’nın avukatlarından gelen açıklamalar sonrasına mahkeme hatanın “sehven” yapıldığı bildirdi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi “sehven” eklenen ara kararı bozdu. Böylece Osman Kavala’ya yönelik tek suçlama "Siyasal veya askeri casusluk suçu" başlıklı 328. Madde oldu.

Mahkeme tarafından Kavala için daha önce tahliye olduğu suçtan tutuklamaya devam kararı verilip sonra bu karar kaldırılmış oldu.

Osman Kavala’nın avukatı Tolga Aytöre kararı Halk TV’ye değerlendirdi:

“Yeni iddianamede Osman Kavala’nın tutukluluğu TCK 309 ve 328’den devam ediyor gibi görünüyordu. Doğru olmadığını, bu maddeden tutuklu olmadığını söylemiştik. Mahkeme şimdi ifadenin sehven yer aldığını söyleyerek ‘Anayasal düzeni değiştirmek’ anlamına gelen 309’uncu maddeden verilen kararı kaldırdı.”

İddianamede ne deniyordu?

“… şüpheliler Mehmet Osman KAVALA ve Henri Jak BARKEY hakkında TCK 309 maddesi kapsamında kalan anayasal düzeni cebir, tehdit ve silah kullanarak değiştirmeye teşebbüs ve TCK 328 maddesi kapsamında kalan siyasal ve askeri casusluk suçu yönünden soruşturmaya devam edilerek soruşturma dosyasındaki bulgu ve belgeler değerlendirilerek iddianame tanzim edilmiştir.”

Yeni kararda ne deniyor?

“Her ne kadar duruşma 18/12/2020 günü saat 13:30’a bırakılmış ise de; dosyanın yapılan incelemesinde tensibe sehven eklenen “1” nolu ara kararının birinci fıkrasında yer alan “ (…) CMK’nın 100, 101, 102. Maddeleri uyarınca sanığın TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA” şeklindeki tensip ara kararının KALDIRILMASINA, (…) oy birliği ile karar verildi.”