Serenay Sarıkaya Kaç Yaşında, Nereli? Serenay Sarıkaya Dizileri

Serenay Sarıkaya Kaç Yaşında, Nereli? Serenay Sarıkaya Dizileri
Sevilen oyuncu Serenay Sarıkaya'nın hayatı, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, Serenay Sarıkaya kimdir? Serenay Sarıkaya Kaç Yaşında, Nereli?

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991 Ankara doğumlu Türk oyuncu ve model. 15 yaşındayken katıldığı bir güzellik yarışmasında jüri özel ödülünü aldı. Aynı yıllarda Plajda adlı bir sinema filminde rol alarak oyunculuğa adım attı.

İlk oyunculuk deneyimini Şaşkın (2006) filmiyle kazanan Sarıkaya, sonrasında Plajda (2008) filminde rol aldı. İlk kez Sinan Çetin'in Peri Masalı (2008) dizisinde yer alarak dizi oyunculuğuna başladı ve yine aynı yıl Sinan Çetin tarafından hazırlanan Limon Ağacı (2008) dizisinde ilk başrolünü üstlendi.

Dizinin sona ermesinin ardından Adanalı (2008-2010) dizisinde rol almaya başladı. 2010 yılında düzenlenen Miss Turkey yarışmasında Gizem Memiç'in ardından ikinci oldu ve Türkiye'yi Miss Universe yarışmasında temsil etmeye hak kazandı.

seranay-sarikaya.jpg

Ardından Lale Devri (2010-2013) ve Medcezir (2013-2015) dizilerinin başrolünde yer alarak popüleritesini arttırdı. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filminde seslendirme yapan Sarıkaya Behzat Ç. Ankara Yanıyor filminde de rol aldı.

Dizi ve sinema filmlerinde oynamasının yanı sıra Sarıkaya, reklam filmlerinde de yer aldı ve bazı önemli markalarında reklam yüzü oldu. 2014 yılında GQ Türkiye tarafından yılın kadını seçildi. Bugüne kadar iki Altın Kelebek Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991'de Ankara'da Ümran Seyhan ve Mustafa Sarıkaya'nın çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir süre ailesiyle Antalya'da yaşayan Sarıkaya,7 yaşındayken anne ve babası ayrılmasından sonra babasının başka bir evlilik yapması üzerine annesiyle birlikte İstanbul'da yaşamaya başladı.

serenay-sarikaya-2-1.jpg

Yanında babası olmadan büyüyen Sarıkaya bir röportajında bu durum için "Bir kız çocuğunu, hele ki gelişim aşamasında baba faktörü bu kadar önemliyken, babasız büyütmek büyük olay." dedi. O dönemde Antalya'da yaşayan ve İstanbul'da yaşama fikrinin korkutucu olduğunu da söyleyen Sarıkaya, annesine oyunculuk yapmak istediğini söylemesi üzerine İstanbul'a taşındılar.

Lise eğitimini Antalya Saime Salih Konca Lisesi'nde tamamlayan Sarıkaya, üniversite eğitimi yurt dışında tamamlamak istemiş, ancak üniversite eğitimi almamıştır.

Çocukken oyuncu olmayı düşünmeyen Sarıkaya, modellik yapmayı istiyordu.Uzun süre voleybol oynadı ve bir dönem basketbolla ilgilendi. Ayrıca bir sürede tenis oynayan Sarıkaya, kariyeri öncesinde latin danslarıyla da ilgilendi. 15 yaşındayken Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Avrupa Gençler Güzellik Yarışması'na katılan Sarıkaya, yarışmada jüri özel ödülünü almasının ardından oyunculuk kariyerine başladı.

serenay-sarikaya-4-1.jpg

Serenay Sarıkaya, çekimleri 2013 yılının Mayıs ayında başlayan, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi isimli dizinin ikinci sinema filmi olan Behzat Ç. Ankara Yanıyor filminde Melisa karakterini canlandırdı. Aynı yıl Amerikan yapımı The OC dizisinden uyarlanan Medcezir dizisinde Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolde yer aldı.

Senaryosu Ece Yörenç tarafından yazılan ve Ali Bilgin tarafından yönetilen dizide orijinali Marissa Cooper olan Mira Beylice karakterini canlandırdı.2014 yılında Medcezir'de birlikte rol aldığı Hazar Ergüçlü ile birlikte Elidor markasının reklam yüzü oldu.

Bu kapsamda aynı yılın mart ayında yönetmenliğini İzlandalı yönetmen Thor'un yaptığı bir reklam filminde yer aldı.

serenay-sarikaya-3-1.jpg

Aynı yıl Mavi Jeans'in yeni reklam yüzü oldu ve iki yıllık bir sözleşme imzaladı.Bu markanın ilkbahar-yaz koleksiyonunun tanıtımı için çekilen reklam filminde dünyaca ünlü Brezilyalı model Francisco Lachowski ile birlikte yer aldı.

Aynı yılın eylül ayında yine aynı markanın bir reklam filminde daha yer aldı. Aksiyon sahnelerinin yer aldığı reklam filmi üç günde çekildi.

2015 yılında ise yine aynı markanın ilkbahar-yaz koleksiyonunun tanıtımı için Kerem Bürsin ile birlikte kamera karşına geçti. Sarıkaya ve Bürsin'in birlikte şarkıda söylediği reklam filmi izleyicilerden olumlu tepkiler aldı.

SERENAY SARIKAYA ESKİ SEVGİLİLERİ

serenay-sarikaya-6.jpg

Serenay Sarıkaya, Lale Devri dizisinde rol aldığı Tolgahan Sayışman ile bir dönem beraberdi.

Güzel oyuncu 2013 yılında yayınlanan ve yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplayan Medcezir dizisinde başrolü paylaştığı Çağatay Ulusoy ile beraber oldu.

Reklam çekimleri sırasında tanışdığı Kerem Bürsin ile ilişki yaşamaya başladı.

Sarıkaya’nın sevgili olduğu isimler arasında Cem Yılmaz ve Umut Evirgen de yer aldı.

Seranay Sarıkaya'nın Oynadığı Filmler

 • 2006 - Şaşkın - Itır

 • 2008 - Plajda - Aslı
 • 2010 - Ejderha Nasıl Eğitilsin - Astrid
 • 2011 - Hoşçakal - Sarah
 • 2013 - Behzat Ç. Ankara Yanıyor - Melisa
 • 2016 - İkimizin Yerine - Çiçek

Serenay Sarıkaya Dizileri

 • 2008 - Peri Masalı - Talya
 • 2008 - Limon Ağacı - Peri
 • 2008-2010 - Adanalı - Sofia Dikkaya
 • 2010-2013 - Lale Devri - Yeşim Taşkıran
 • 2013-2015 - Medcezir - Mira Beylice
 • 2017-2018 Fi - Duru Durulay
 • 2023 - Alice Müzikali - Alice
 • 2023 - Şahmaran - Şahsu Demir
 • 2023 - Aile - Devin Akın

Etiketler :