Liderler, Erbakan'ı anma töreninde bir araya geldi

Liderler, Erbakan'ı anma töreninde bir araya geldi

Saadet Partisinin merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan için düzenlenen anma törenine muhalefet liderleri katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Meyra Palace Hotel'de, 54. Hükümetin Başbakanı ve Saadet Partisinin merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan için düzenlenen anma törenine katıldı. Saadet Partisi tarafından düzenlenen anma töreni, "Yaşanabilir Türkiye" temasıyla düzenlenecek.

Törene Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da anma törenine katıldı. 

Programa AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Nuri Okutan da katıldı. 

Kılıçdaroğlu konuşma yaptı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, anma töreninde konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu konuşmasında, "Bir Cumhuriyet çocuğu olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, destekçilerinin ve karşıtlarının da Erbakan hocası olarak yaşamını sürdürdü. Onun hocalığı ömrünü verdiği bir siyasi hareketin değerli mensuplarını vatan, bayrak sevdası ile bir araya getirmiş bir hocalıktı." dedi. 

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili dostlarım bir cumhuriyet çocuğu olan merhum Erbakan destekçilerinin ve karşıtlarının da Erbakan Hocası olarak yaşamını sürdürdü. Onun hocalığı aynı zamanda ömrünü verdiği bir siyasi hareketin vatan ve bayrak sevdasıyla bir araya getirmiş milli bir görüşün hocalığıydı. Yaşanabilir bir Türkiye, Nazım Hikmet’in dizelerin de karşılığını bulmuş ortak bir özlemin ifadesidir. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine. Tıpkı bir orkestranın aynı ezgide birleşen enstrumanları gibi olacağız. O ezgi nedir? O ezgi demokratik laik bir sosyal devletine bağlılıktır, kuvvetler ayrılığına inanmaktır, düşünce ve vicdan özgürlüğünü, medya özgürlüğünü kayıtsız şartsız savunmaktır. O ezgi ülkemizin kaynaklarını peşkeş çektirmemektir. Ben Türkiye’nin ihtiyacı olan ezgiyi bir kez daha bu salonda seslendirmeye başladığımıza inanıyorum.

İhtiyacımız olan budur. Tüm kırgınlıklarımızı ve acıları gidermeliyiz. Bütün geçmişi geride bırakarak helalleşmeliyiz. Karşılıklı bağışlamaya ve hoşgörüye dayanan kardeşlik ortamını oluşturmalıyız. Ancak bunları başardığımız amana yaşanabilir bir Türkiye’yi kurabiliriz. Ama bugün dostlarımın arasında saymadıklarımız da düşmanlarımız olarak görmüyoruz. Dostlarımız vardır, ancak düşmanımız yoktur. Merhum Erbakan hocadan öğrendiğimiz de budur. Lideri olduğu siyasi partiler kapatıldığında dahi cumhuriyete olan bağlılığından geri adım atmamız, ülkeyi kutuplaştırmamıştır.”

Babacan'dan göndermeli konuşma

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, anma konuşmasında, “Bir zamanlar zalimin karşısında duranlar devlet gücünü eline geçirdiğinde zulmeden olmamalıdır." dedi.

Babacan şöyle konuştu:

"Bugün rahmetli Erbakan’ın siyasi nezaketine, saygı sınırlarını ihlal etmeyen siyasi üslubuna her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Haktan ve hakkaniyetten uzak durmamaya ihtiyaç vardır. Güçler ayrımını ve hukukun üstünlüğünü yaşatmaya ihtiyaç vardır. Hem şiddete hem de hak ihlallerine karşı durmaya ihtiyaç vardır. Bugün uluslararası ilişkilerde çok taraflılığa ihtiyaç vardır. İşte bu yüzden bu program bu ihtiyaçlara yönelik kıymetli bir çabadır. Biz de DEVA Partisi olarak farklı seslerin zenginlik olduğuna inanıyoruz. Demokrasiden vazgeçmeyeceğiz. Biz güçlendirilmiş parlamenter sistemden yanayız. Hesap verme ilkesinden vazgeçmeden halka hizmet ilkesinden vazgeçmemeden tarafız. Sözlerimin sonuna gelirken tek tipçiliğin dayatıldığı bu dönemde Saadet Partisi’ne tekrardan teşekkür ediyorum”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise şunları söyledi:

“…Kürt sorununda çatışmalar yayılmış, acılar büyümüş ama diğer yandan Kürt sorununa barışçıl demokratik çözüm arayışları yoğunlaşmıştı. Necmettin Erbakan hocanın bu arayışlarda çok özel ve önemli yeri olduğu mutlaka onu anarken hatırlamak ve hatırlatmak lazım. Bu konuda samimiyetle çaba harcıyor, cesaretle girişimlerde bulunuyordu. Erbakan hocanın yaklaşımı diyalogla samimiyetle ve bu ülkenin kendi dinamikleriyle çözme esasına dayanıyordu. Eğer Erbakan hocanın çabaları müdahale ile karşılaşmamış olsaydı şu an çok farklı bir ülkede yaşıyor olurduk. Hayatının bu çok kıymetli tarafı ne yazık ki öne çıkarılmıyor, gölgede tutuluyor. 1000 yıl sürecek denilen 28 Şubat darbesinin en önemli hedeflerinden birisinin bu olduğuna katılıyorum. Yani Kürt sorununun barışçıl yollardan çözülmesini engellemek, çatışmacı süreci sürdürülebilir kılmak…”

Erdoğan mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Necmettin Erbakan için düzenlenen anma töreni vesilesiyle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na mesaj gönderdi.

Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı anma programına yapmış olduğunuz nazik davetiniz için en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Vefatının 10’uncu yıl dönümünde Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı bir kez daha rahmetle, özlemle yâd ediyorum.

“Yaşanabilir Türkiye” teması altında düzenlenecek etkinliklerin merhum Hocamızın fikriyatını, kişiliğini, dava aşkını, ümmet bilincini, ülkeye ve millete hizmet sevdasını anlama bakımından hayırlara vesile olasını diliyorum.

Rahmetli Erbakan Hocamız, 84 yıllık ömrüne siyasetten bilime, diplomasiden kalkınmaya uzanan geniş bir yelpazede sayısız başarıyı, eser ve hizmeti sığdırmış gerçekten müstesna bir şahsiyetti.

Hocamız, gerek Millî Görüş hareketinin kurucusu, gerekse 54’üncü Hükümetin Başbakanı olarak Türk siyasi tarihine damgasını vurmuştur.

Tek Parti zihniyetinin ülkemizin sosyal, siyasal ve kültürel hayatında açtığı derin yaraların giderilmesinde de Erbakan Hocamızın çok önemli rolü vardır.

Hocamız, maruz kaldığı onca hukuksuzluğa rağmen, mücadelesini demokratik zeminde yürüterek, ülkemizde sivil siyasetin güçlenmesine katkı sağlamıştır.

Kuruluşuna liderlik ettiği D-8 girişimi ile hem mevcut küresel sistemdeki çarpıklıkları gözler önüne sermiş hem de İslâm’ın adalete, hakkaniyete, barışa ve işbirliğine dayalı dünya tasavvurunu tüm insanlığın gündemine taşımıştır.

18 yıldır sürdürdüğümüz hizmet yolculuğumuzda, özellikle savunma sanayii alanında hayata geçirdiğimiz tarihi projelerde, Hocamızın gayretlerinden daima ilham aldık.

86 senelik mahzunluğun ardından Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak, Sultan Fatih’in vasiyeti yerine getirme yanında Erbakan Hocamızın en büyük hayalini de gerçeğe dönüştürdük.

Türkiye’yi, Merhum Hocamızın da uğruna ömrünü adadığı hedefleriyle buluşturana dek durmayacak, inşallah 94 ruhu ve 2053 vizyonuyla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamıza Allah’tan rahmet diliyor, programa iştirak eden tüm kardeşlerime en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum."

Pandemi nedeniyle az sayıda konuk davet edildi

Anma töreni, pandemi koşullarının gözetilmesi sebebiyle kısıtlı sayıda konuğun katılımıyla gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve tüm siyasi parti liderlerinin davet edildiği anma programı, Saadet Partisi TV ve partinin YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak.