Halk TV Canlı Yayın
Netflix'te 'sansür uygulanması' başladı
Netflix’in Türkiye’deki ilk belirgin ‘sansürlü’ içeriği film fragmanı oldu. İzlenme rekorları kıran Breaking Bad dizisinin devam filmi niteliğinde olacak olan El Camino: A Breaking Bad Movie'nin fragmanında sansür uygulandı.

RTÜK'e çevrimiçi dizi ve film platformlarına denetim yetkisi veren yönetmelik, 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin uygulamaya konmasıyla birlikte Netflix'in Türkiye için uyguladığı ilk belirgin sansür de belli oldu.

Web Tekno'dan Eray Kalelioğlu'nun haberine göre ; "El Camino: A Breaking Bad Movie" isimli film için tanıtım fragmanı hazırlayan Netflix, filmin Türkiye için oluşturulan fragmanında sigarayı göstermiyor.

Yukarıdaki fotoğrafta da açıkça görülebileceği gibi sol tarafta yer alan global fragmandaki sigara, Türkiye'deki fragmanda bulunmuyor. Bu da Netflix'in, Türkiye'deki sansür uygulamasını başlatmış olduğunun bir göstergesi.

NETFLIX TÜRKİYE'NİN FRAGMANI

ORİJİNAL FRAGMAN

 

Yaklaşık iki ay önce Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelikle RTÜK'e, çevrimiçi dizi ve film platformlarını denetleme yetkisi getirildi. Bu yönetmelik kapsamında RTÜK'e, çevrimiçi dizi ve film platformlarında yer alan içeriklere müdahale hakkı tanındı. Ayrıca yönetmelik kapsamında çevrimiçi dizi ve film platformlarına RTÜK'ten lisans alma zorunluluğu da getirildi.

Yönetmeliğin ortaya çıkmaya birlikte ise kamuoyu, bu duruma büyük tepki gösterdi. Hatta Webtekno'nun düzenlediği bir anketin sonuçlarına göre mevcut Netflix kullanıcılarının yüzde 80 kadarı, RTÜK denetimi sonrasında Netflix üyeliğini sileceğini söyledi.

Ancak tüm tartışmaların gölgesinde yönetmelik, eylül ayı itibarıyla hayatımıza girmiş oldu.

Şu sıralardaysa Netflix'in Türkiye için ilk sansür uygulaması başlamış gibi görünüyor. Bunun nedeniyse sinemaseverlerin uzun zamandır bekledikleri ve bir dönemin efsaneleşmiş dizilerinden bir tanesi olan Breaking Bad'in devamı niteliğinde olan "El Camino: A Breaking Bad Movie" filminin fragmanı.

Öyle ki Netflix, bu filmin fragmanı için iki farklı fragman hazırlamış durumda. İki fragman birbirinden tam anlamıyla farklı olmasa da, Türkiye için hazırlanan fragmanda ilginç bir detay yer alıyor.

Bu kısa fragmanlar, ilk bakışta aynıymış gibi görünüyor olabilir. Ancak tanıtım videolarının 26. saniyesinde yer alan ince bir fark, Netflix'in Türkiye için uyguladığı sansürü gözler önüne seriyor.

NETFLIX'TEN AÇIKLAMA

Netflix, uluslararası fragman ile Türkiye’de yayınlanan fragman arasındaki fark ile ilgili bir açıklama yaptı.

O açıklama şöyle:

“Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix'e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”