Fazıl Say: Sanatçılar ölüme terkedilmiş gibiler

Fazıl Say: Sanatçılar ölüme terkedilmiş gibiler

Piyanist ve Besteci Fazıl Say, pandemi döneminde müzisyenlerin durumuna ilişkin, "Devletin nasılsın diye sorduklarını zannetmiyorum. Ölüme terkedilmiş gibiler." dedi.

Piyanist ve Besteci Fazıl Say, Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın "Az Önce Konuştum" programına konuk oldu. Mesleğine dair bazı açıklamalarda bulunan Say, kendi projelerinden bahsetti.

Candaş Tolga Işık'ın, "Helal olsun dediler mi?" sorusuna yanıt veren Say, "Devletin haberi yok ki bundan. Onlar bırak benim projemi bir yıldır binlerce, onbinlerce, yüzbinlerce sanatçı işsiz. Kadro verilen sanatçılar maaşlarını alıyor ama onun on katı kadar müzisyen var. Devletin nasılsın diye sorduklarını zannetmiyorum. Ölüme terkedilmiş gibiler. İçlerinde parasızlıktan intihar eden müzisyenler bile oldu. Beni geçtim ama devletin bu kadar insanı bütçelendirmesi lazım. Benim projemi akıllarına getirmeyi bırak. Böyle bir vizyon yok. Kültür ve Turizm bakanlıklarının ayrı bakanlıklar olması lazım. Bizimki çok iyi bir turizmci olabilir ama kültürle alakası yok. Bu hükümetin bir yanlışı değil. 30 yıldır böyle. Sadece bu hükümete atacağımız bir sorun değil" dedi.