Kozmik Oda'ya neden girildi?

Kumpasa karşı çıkan Hakim Albay, MSB Adalet Müfettişi Tezer Türkay Güven, Kozmik Oda’da yaşananları Gökmen Karadağ’ın sunduğu Açıkça’da anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Kasım 2020 15:55

Kumpasa karşı çıkan Hakim Albay, MSB Adalet Müfettişi Tezer Türkay Güven, Kozmik Oda’da yaşananları Gökmen Karadağ’ın sunduğu Açıkça’da anlattı. Güven, 11 ve 16 no’lu odaların arama sürecini ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın talimatını anlattı.

Güven şu ifadeleri kullandı:

Gözaltına alınma olayı olmadan önce 8 askeri personelin ev aramalarının başladığı tarihte Genelkurmay adliye müşavirliğinin talebiyle savcıların tamamını bölgeye gönderdiler. Ev aramalarından Kozmik Odadaki aramaların tamamında bulundum. Hakim ve savcılarımıza karşı yapılanlara karşın tüm itirazlarımızı ilettik. Kendi inisiyatiflerimizle de kararlar aldık.

 

Aramalarda içeriye sadece savcılar aldık. Arama emrinin içerisinde binanın neresinin aranacağını gösteriyordu. Bir savcı bana bir bakıp çıkacam dedi. 11 ve 16 No’lu odaları aramak istediler. Devletin bekasıyla ilgili belgeler vardı. Burada arama yapmaya yetkilerinin olmadığını söyledik. İçeriye giremeyeceklerini anlayınca tutanak tuttular. İki bilgisayarın imajı alındı.

 

Gündüz dururken gece yarısı aramaya geliyorlardı. Başbakanımız tarafından saklanaca bir şey olmadığı için aranacak talimatı geldi. Genelkurmay’dan da talimat geldi. Sonra 11 ve 16 No’lu odalar arandı. Kadir Kayan aramayı yaptı. 11 No’lu odayı 1-2 günde arayıp bitirdiler. Ama 16 No’lu odayı bilgisayar olduğu için bilirkişi atayacağını söyledi. Arama sırasında tek bir evrak içeri çıkmadı. Ama bizden sonraki dönemde bilgi alındı.

 

TSK bildiğim kadarıyla bir şekilde kanuna ve mevzuata uymaya çalıştı.