"Koronavirüste en etkili ilaç karaborsada"

"Koronavirüste en etkili ilaç karaborsada"

Prof.Dr. İbrahim Tutluoğlu, koronavirüs tedavisinde etkisi ortaya koyulan rendesivirin Türkiye'de karaborsada olduğunu ifade etti.

Koronavirüs salgınında doğru tedavi yöntemlerinin uygulanıp uygulanmadığı tartışılmaya devam ediyor. Salgının başında tedavide etkili olduğu yaygın olarak düşünülen hidrosiklorokin ilacı için tüm dünyada soru işaretleri hakim. Türkiye'de ise bu ilaç hala tedavinin temelini oluşturuyor. 

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. İbrahim Tutluoğlu,Fatma Nur Ak'ın sunduğu Gündem Özel'de tedavi yöntemlerini değerlendirdi. Türkiye'de kullanılmayan ama etkili olduğu bilinen rendesivir ilacının önemine dikkat çeken Tutluoğlu, bu ilacın karaborsaya düştüğünü ifade etti.

Tutluoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

Tedavide etkili olduğunu bildiğimiz bir ilaç var, rendesivir. Bu ilaç Amerika'da kullanılıyor, Türkiye'de yok. Amerika'da maliyeti çok yüksek. Bu ilacın maliyeti hakikaten Türkiye'yi zorlayabilir. Ama Hindistan ve Pakistan'da Amerikalı firma ilacın maliyetini salgın sürecince ayarlayabilme izni vermiş. 25 bin lira maliyeti olan bu ilaç, oralarda 5 bin liraya kullanılıyor. Biz bu ilacı Türkiye'de maalesef kaçak yollardan buluyoruz. Hastalar bu ilacı, maalesef 30 bin liralara bulup getiriyorlar. Sağlık Bakanlığı'nın bu ilacı getirip, kritik hastalarda kullanılması gerekiyor. Vatandaşı da karaborsadan kurtarmaları gerekiyor.

Hidrosiklorokin ve 'Çin ilacı' etkisiz

Türkiye'de kullanılan iki ilacın yararlı olmaktan çok zararlı olabileceğinin ortaya konulduğunu ifade eden Tutluoğlu,"

Koronavirüs enfeksiyonu öyle bir şey ki biz ne yaptığımızı bilemiyoruz. Sıtma ilacı olarak bilinen bu Hidrosiklorokin ilacı, ilk başta yaygın olarak kullanılıyordu. Sonraki araştırmalar gösterdi ki, bırakın bu ilacın yararlı olmasını zararlı bile olabiliyor. Özellikle yaşlı hastalarda kalple ilgili sorunlara bile neden olabiliyor. Dolayısıyla kullanımı çoğu ülkede kaldırıldı. Türkiye'de maalesef tedavinin başında bu ilaç kullanımı geliyor.

Diğeri Çin'den gelen ilaç, olarak ünlenen ilaç. İlk başta yararlı sonuçlar elde edildi. Hafif hastalarda oldukça iyi sonuçlar elde edildi. Ben gözlemsel olarak, bu ilaçtan eskisi kadar fayda sağlanamadığını söylemiştim. Sadece ben değil, diğer arkadaşlar da aynı sonuçlara ulaşıyorlardı. 

Şu an elimizde iki ilaç var biri hidrosiklorokin. Bu ilacın işe yaramadığı yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş durumda. Diğeri de üzerinde şüpheler bulunan bir ilaç." diye konuştu.