Koronavirüslü hastaya "doğal ölüm" raporunun arkaplanı - ÖZEL

Koronavirüslü hastaya "doğal ölüm" raporunun arkaplanı - ÖZEL
Mersin Tabip Odası Başkanı, koronavirüsten hayatını kaybeden hastaları gizleme çabasının başka yöntemlerle yapıldığını belirtti.

Mersin'de Tarsus Devlet Hastanesi'nde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir kişinin ölüm raporuna ''doğal ölüm'' yazıldığı ailenin itirazıyla düzeltildiği ortaya çıktı. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, konuyla ilgili Şule Aydın'ın sunduğu Haber Masası'na katıldı.

İlgili raporu gördüğünü belirten Antmen, ''Bir yanlışlık yapıldığı kanısındayım. Çünkü koronavirüsü gizleme çabası hayatını kaybeden hastanın testi negatifse, ölüm raporuna pnömoni yazılarak yapılıyor. Testi pozitif olup ölüm raporuna yazılmayan kimse yok Türkiye'de. Burada sanırım raporu hazırlayan doktorun dalgınlığı söz konusu belli ki. Dediğim gibi, koronavirüsten hayatını kaybeden ancak test sonucu negatif çıkan hastaların ölüm raporuna koronavirüs yazılmayarak gizleniyor asıl.'' diye konuştu.

"14 gün boyunca toplumsal hareketlilik tamamen kısıtlanmalı"

Mersin'de son dönemde artan koronavirüs vakaları hakkında da konuşan Antmen şunları söyledi:

Mersin'de, Türkiye'de ne oluyorsa o oluyor. Türkiye koronavirüs salgınında bir yangın yeri. Mersin de bunun kötü örneklerinden biri. Bu beklenen bir sonuç. 11 Mart 11 Mayıs arası Mersin'de 260 vaka vardı. Önlemlerin en sert olduğu dönemde durum buydu. 11 Mayıs'tan sonra şehirlerarası trafiğin, AVM ve camiilerin açılması, tatil nedeniyle dışarıdan insanların gelmesi sonucu virüs patlaması oldu. Kişisel önlemler elbette çok önemlidir. Ancak salgın bunlarla atlatılmaz. Toplumsal ve kamusal önlemler aslolandır. Örneğin ulaşımdaki kontrol, şehirlerarası trafiğin kapatılması gerekiyor. Kapalı alanların kapatılması gerekiyor. Bu tip kısıtlamalar tekrar gelmeli. 14 gün boyunca toplumsal hareketlilik tamamen kısıtlanmalı. Birkaç günlük kapatmalar işe yaramaz.

Etiketler :