Koronavirüs hastaları kobay olarak mı kullanıldı?

Koronavirüs hastaları kobay olarak mı kullanıldı?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, aralarında üst düzey bürokratların da olduğu bir grup tarafından yayımlanan makalede koronavirüs hastalarının kobay olarak kullanıldığı bilgilerini paylaştı. Emir bunun, "yayın çetesi" işi de olabileceğine dikkat çekti.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, içeriği bilinmeyen ilaçların koronavirüs hastaları üzerinde denendiğini iddia etti. Emir, iddialarına kanıt olarak Sağlık Bakan Yardımcı Şuayip Birinci'nin de araştırmacıların arasında olduğu makaleyi gösterdi.

Murat Emir, konuyla alakalı Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'nda konuştu. Emir şunları söyledi:

Biliyorsunuz Şuayip Birinci'nin daha öncede bir başka makalesini ortaya çıkarmıştık. Bu makalede Şubat ve Mart aylarında Mersin'de 24 vaka bulup tedavi ettiklerini iddia eden bir makaleydi. Oysa bakanlık ilk vakayı 11 Mart'ta gördüğünü söylemişti. Sayın bakan yardımcısı bunun sehven yazıldığını belirtmişti. 

Daha sonra Şuayip Birinci'nin apar topar geri çektiği bir makalesini daha bulduk. Bakanlık izniyle yapılan bir çalışmada iki gruba ayrılan hastalardan bir gruba içeri açıklanmayan ilaçlar verildiği anlatılıyor bu makalede. Böyle bir makale çalışıldı mı? Yapılmadan yayımlandıysa bu bilimsel şarlatanlıktır. Eğer bu çalışma yapıldıysa bakanlıktan izin alındı mı? Alındıysa neden apar topar makaleyi geri çekiyorsunuz? Hadi ilk makalede sehven dediniz, hadi buna da sehven deyin. Sağlık Bakanlığı bürokrasisinde böylesine şarlatanlık ve suç arasında gidip gelen bir yapı var. Biz bunun bir yayın çetesi olduğunu düşünüyoruz.