Koronavirüs geçiren çocuklarda bu hastalığa dikkat!

Koronavirüs geçiren çocuklarda bu hastalığa dikkat!

Posta yazarı Murat Çelik, koronavirüs geçiren çocuklarda; 3 günden fazla süren inatçı ateş, karın ağrısı, gözlerde kızarıklık ve vücutta gözle görülen döküntü varsa MIS-C olma ihtimaline karşı hastaneye başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

Posta gazetesi yazarı Murat Çelik, özellikle 4-16 yaş arası çocukları olan anne babaların dikkat etmesi gereken bir hastalığa dikkat çekti. 3 günden uzun süren inatçı yüksek ateş, çok şiddetli karın ağrısı ve gözlerinde kızarıklık varsa, aynı zamanda vücudunda döküntü görülüyorsa hiç vakit geçirmeden bir hastaneye başvurulması gerektiğine dikkat çeken Çelik, bu belirtileri gösteren çocukların büyük olasılıkla 'MIS-C' olabileceğine dikkat çekti.  

"Koronavirüs geçirmişse hastaneye gidilmeli"

Covid-19 geçiren çocukların genellikle hafif atlattığına dikkat çeken Çelik, MIS-C belirtisi gösteren çocukların son 4-5 hafta içinde Covid-19 geçirmişse ya da koronavirüs pozitif biriyle temas etmiş olma ihtimâli söz konusuysa hemen hastaneye gitmesi konusunda ebeveynleri uyardı. 

Çelik yazısında, MIS-C İngilizce “Multisystem Inflammatory Syndrome in Children”ın kısaltması olan Türkçe’de de “Çocuklarda Çoklu Sistem Inflamatuarı” diye kullanılan hastalıkla ilgili uzman görüşmelerine yer verdi. 

MIS-C’yi, Türkiye’de konunun bir numaralı adresi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çocuk enfeksiyon uzmanlarıyla konuştuğu belirten Çelik şöyle devam etti: 

Tedavi gören 60 çocuk kurtulmuş 

"Kötü haber; MIS-C ölümcül bir hastalık. Ama iyi haber; Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören 60 çocuk da kurtulmuş. Tedavi, MIS-C sendromuna yakalanan çocukların tümünde olumlu sonuç vermiş. Ağır ilaçlardan oluşan, yoğun, zorlu ve bir kısmı yoğun bakım ünitesinde (hatta bazı çocuklar makineye bağlanarak) uygulanan tedavi protokolü neticesinde çocukların hepsi kurtulmuş.

Genellikle son 1 ay içinde koronavirüse yakalananlar dikkat 

MIS-C hastalığına yakalanan çocukların yüzde 90’ı (ya kendisi ya da ailesinden biri) Covid-19 geçirmiş ama bunu bilmiyor. Çünkü çocukların çoğu hastalığı hafif atlatıyor. Koronavirüs geçmişi 5 haftadan uzak vaka yok. Genellikle son bir ay içinde geçirenler yakalanıyor MIS-C’ye.