Araştırma sonucu: Çocuklar koronavirüsün yaygınlaşmasında masum
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.02.2021 21:24

Araştırma sonucu: Çocuklar koronavirüsün yaygınlaşmasında masum

Koronavirüs sebebiyle Türkiye'de ve dünyada eğitime uzunca bir süredir uzaktan devam ediliyor. Yüz yüze eğitimin koronavirüsü yaygınlaştıracağı ve sonuçlarının ağır olacağı konuşuluyorken son yapılan araştırma bu iddiaların aksini söyledi.

İsrail Hayfa Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma 20 yaş altı gençlerin ve çocukların yetişkinlere göre koronavirüsü 3'te 1 oranında daha az yaydığı açıkladı. Araştırmada, çocukların koronavirüs olsalar bile daha az semptom gösterdiği ve süper yayıcı olmadıkları belirtildi. 

"Süper yayıcı değiller"

20 yaş altı kişilerin ‘süper yayıcı’ olmadığı sonucuna varılan araştırma ile ilgili Hayfa Üniversitesi'nden çalışmanın baş yazarı Dr. Itai Dattner, "Bu araştırmaya başladığımızda, okulların yeniden açılması sorusuyla bağlantılı olarak çocukların Covid-19’u aktarmadaki rolünü anlamayı amaçladık. Tespit edilen veriler de olumlu bir sonuç verdi” dedi.

Dr Dattner, "Bu bulgular, yetişkinlere kıyasla çocuklarda Covid19’un daha az görüldüğünü tekrar bize ispatlıyor” derken araştırmanın çocukların enfekte olmaları durumunda bile negatif PCR testi verebileceklerini belirtti.

Yaşam