KKTC Başbakan'ı Ersin Tatar: Doğu Akdeniz'de KKTC'nin güçlenmesi bizler için ulusal bir onurdur

KKTC Başbakan'ı Ersin Tatar: Doğu Akdeniz'de KKTC'nin güçlenmesi bizler için ulusal bir onurdur

Tatar, koronavirüsle mücadeleyi ve Doğu Akdeniz gerginliğini değerlendiriyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Özlem Gürses'in sunduğu 20. Saat'e konuk oldu. Tatar, KKTC'nin koronavirüs salgınıyla mücadelesi ve Doğu Akdeniz gerginliği konularında açıklamalarda bulundu.

Tatar, KKTC'nin koronavirüsle mücadelesi hakkında şunları söyledi:

"Mart ayında sınırları kapattık, uçuşları durdurduk. Mayıs ayına neredeyse sıfır vakayla girdik. Bunun ekonomik bedelleri oldu. 1 Temmuz itibariyle birlikte açılmaya başlayınca vakalar oldu. Lakin durum kontrol altında. Yeni önlemler aldık bu yüzden. Dışarıdan gelenlere 7 günlük karantina uyguluyoruz. Hükümetimiz bu konudaki sıkıntılar nedeniyle ev karantinasını gündeme aldı."

Doğu Akdeniz gerginliği

Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz meselesini şöyle değerlendirdi:

"KKTC, bu meselenin içindedir. KKTC, bu bölgede her zaman ikincil planda oldu. Rum tarafı bizi yok sayarak, tek taraflı anlaşmalar yaptı. Halbuki Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasına göre biz de eşit haklara sahibiz. Türkiye'nin kararlılığı, beraber hareket ediyor olmamız bizleri ön plana çıkardı. Doğu Akdeniz'de KKTC'nin güçlenmesi bizler için ulusal bir onurdur. Yunanistan ve Güney Kıbrıs, büyük Yunanistan hayaline sahip. Rumlar adanın tamamını bizden almak istiyor.  Bu denizleri tamamen kendilerinin sanıyorlar. Türkiye'nin Libya anlaşmasıyla, KKTC'nin hamleleriyle bu ezberler bozulmuştur."

"Akıncı'nın planları iflas etmiştir"

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Rum tarafıyla müzakere siyasetine sert eleştirilerde bulunarak, "Biz her müzakereye Annan Planı'ndan başlamak üzere katıldık. Rumlar hep kendi başlarına hareket ettiler. Biz artık müzakere masasında zaman kaybetmek istemiyoruz. Bundan sonra yan yana yaşayan iki egemen devlet olarak görüyoruz. Sayın cumhurbaşkanı Akıncı'nın planları iflas etmiştir. Beş yıl önce 3 ay içinde çözebileceğini söylüyordu. Verdiği tüm tavizlere rağmen Rumlarla anlaşma imzalanamıyor. Gerçekçi olmak, Kıbrıs'ın gerçeklerine göre hareket etmek lazım. Kıbrıs Türk halkı kendi kendini yönetmek istiyor. Dolayısıyla yan yana yaşayan iki devlet olarak devam etmek zorundayız. Bu konfederasyon olabilir. Kıbrıs'ta Türkiye'nin garantörlük haklarından da taviz vermeyiz." diye konuştu.

Maraş açılacak mı?

Kıbrıs sorununun önemli başlıklarından biri olan Maraş bölgesinin açılması gerektiğini savunan Tatar,"Maraş, 1571'den sonra vakıflara ait. İngiliz yönetiminde peşkeş çekilmiş. 46 yıldır görüşme süreçlerinden bir sonuç çıkmadı. Kapalı Maraş bölgesi Gazimağusa'nın içinde bir bölge. Buranın açılması ekonomik açıdan önemli. Doğu Akdeniz'de de elimizi güçlendirecek. Türkiye ile de bu konuda görüş birliğimiz var. Biz oradaki eski mal sahiplerine de mallarını iade edeceğiz. Bu konuda da bize 300'ün üzerinde talep var." diye konuştu. 

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan anketlerde mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın önünde görülen Ersin Tatar, "Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Ben Girne'de yaşıyorum, her sabah Torosları görüyorum. Benim Rum'la ne işim var? Ben o katliamları unutamam. Akıncı ile bu noktada ayrılıyoruz. Akıncı o kadar taviz verdi, bir başarı elde edemedi. Egemenliğimizden ve Türkiye'nin garantörlüğünden taviz vermeyiz. Halk da bunları görüyor." ifadelerinde bulundu.