Kim Jong-un, Güneyli görevlinin öldürülmesiyle ilgili özür diledi

Kim Jong-un, Güneyli görevlinin öldürülmesiyle ilgili özür diledi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, kara sularına giren görevlinin öldürülmesi nedeniyle Güney Kore'den özür diledi.

Güney Kore Başkanlık Ofisi Cheong Wa Dae'den yapılan açıklamada, Güney'e gönderilen mesajda, “Beklenmedik talihsiz hadise nedeniyle Devlet Başkanı Moon Jae-in ve zarar gören vatandaşları hayal kırıklığına uğrattığı için çok üzgün olduğunu" ifadeleri yer aldı.

Sputnik'in Yonhap'tan aktardığı habere göre, Kuzey Kore lideri olayla ilgili yürütülen soruşturmanın sonuçlarını Güney Kore ile paylaşacaklarını bildirdi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, iki ülke deniz sınırında 500 tonluk bir gemiyle denetleme görevindeyken, botla açıldıktan sonra kaybolan yetkilinin Kuzeyli askerler tarafında öldürüldüğünü açıklamıştı.

Bakanlık açıklamasında, "Ordumuzun kapsamlı istihbarat analizlerine göre, Kuzey Kore, sularında bulduğu adamı vurarak ve bedenini yakarak şiddet suçu işledi. Ordumuz bu vahşice eylemi sert şekilde kınamakta ve Kuzey Kore'yi açıklama yapmaya ve sorumluları cezalandırmaya çağırmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Kuzey Kore ordusu, geçen hafta başında Kore Yarımadası deniz sınırındaki Yeonpyeong adası açıklarında kara sularına giren Güney Kore Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı görevlisini ateş açarak öldürmüştü.