Kaymakamlık binası hasarlı haliyle hizmet veriyor

Kaymakamlık binası hasarlı haliyle hizmet veriyor

Elazığ'da 24 Ocak 2020'de meydana gelen depremin ardından Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından az hasarlı olarak nitelendirilen ancak ağır hasar gören kamu binaları hizmet vermeye devam ediyor.

Elazığ depreminin birinci yılında Halk TV muhabiri Dilan Alp Sivrice’de kaymakamlık binasına gitti. Sağlam olması gereken kamu kurumları binalarının halini görüntüledi. 

24 Ocak 2020 Elazığ’da gerçekleşen deprem sonrası birçok kamu kurumu binası büyük hasar gördü. Kaymakamlık binası da hasarlı haliyle hizmet vermeye devam ediyor. İddiaya göre kaymakamlık binası ilk olarak 24 Ocak’taki 6,8lik depremde hasar görmüş, bina güçlendirilerek çatlaklar sıva ile kapatılmış. Ancak en son 3 Ocak 2021’de meydana gelen 4,3 büyüklüğündeki deprem binada derin yarıklar oluşturmuş.

Halk TV muhabiri Dilan Alp, kaymakamlık binasındaki izlenimlerini  "Kaymakamlık çalışanları çatlak duvarların kolonların arasında çalışmaya devam ediyor. Elazığ’da yaşanan her sarsıntıda onarılan duvarlar tekrar çatlıyor sıvalar tekrar dökülüyor." ifadeleriyle anlattı. 

"Burada bir sorumsuzluk var"

CHP İstanbul Milletvekili Deprem Komisyonu Üyesi Gökhan Zeybek Elazığ depreminin bıraktığı hasarı yerinde inceledi. Zeybek şunları aktardı: "5,3 büyüklüğündeki depremde bu binadaki yapılmış onarımların hepsinin makyaj olduğunu, sadece yüzeysel çatlakların üzerine bir file serilerek gizlendiğini görüyoruz. Burada bir sorumsuzluk var" 

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü binaya az hasarlı raporu vermiş

Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural’dan alınan bilgiye göre binanın kolonları sağlam fakat acil bir güçlendirme şart ancak bunun için alınmış resmi bir rapor bulunmuyor. 24 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda bina için az hasarlı denilmiş ancak bir örnek alınıp resmi rapor hazırlanmamış.

Rapor şu şekilde:

elazig.jpg

Özel Haber