Kartal Şehir Parkı'na 17 katlı binalar dikecek imar planı için yeniden harekete geçildi

Kartal Şehir Parkı'na 17 katlı binalar dikecek imar planı için yeniden harekete geçildi
Kartal'da daha önce iptal edilen, Kartal Şehir Parkı'na 17 katlı binalar dikilmesini öngören imar planı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeniden harekete geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce imara açmak istediği ancak Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası’nın dava ederek imar planını iptal ettirdiği Kartal Şehir Parkı için yeniden harekete geçti. Dönüşümde ısrarcı olan bakanlık, buraya 17 katlı konutların yapılması için yeni imar planı hazırladı. Kartal Şehir Parkı’na karşılık ise Çavuşlu’daki eski taşocağının ‘millet bahçesi’ yapılacağı söylendi.

Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası, 2018 yılında Kartal Şehir Parkı’nın imara açılması gündeme gelince dava açmıştı. İstanbul 10’uncu İdare Mahkemesi Kartal Şehir Parkı’nı yok etmeyi planlayan projeyi iptal etmişti. Bakanlık iki yıl bekledikten sonra yeniden harekete geçti. Kartal ilçesinin Soğanlık mahallesinde bulunan 174 bin 600 metrekare büyüklüğündeki Kartal Şehir Parkı 17 katlı konutlar yer alacak şekilde imara açılıyor.

Neden iptal edilmişti?

Kartal Şehir Parkı, Anadolu Adliyesinin yanında bulunuyor. Daha önce iptal edilen imar planına göre; dönüşümün ardından arazinin yüzde 60’ı ticaret, yüzde 40’ı konut alanı olarak kullanılacaktı.

İptal kararının gerekçesinde planın yapılmasını zorunlu kılan teknik nedenlerin anlaşılmadığı belirtilmişti. Gerekçede ayrıca planın şehircilik ilkelerine aykırı olduğu ifade edilerek, “İmar planı değişikliği ilave inşaat alanı ve nüfus getirerek ulaşım taleplerini olumsuz yönde etkiledi. Çevre ve imar bütünlüğünü de bozucu nitelikte” denilmişti.

İmar planı, itirazların alınması için 20 Kasım 2020 tarihine dek askıda kalacak. Bakanlık açıklamasında daha önceki mahkemenin iptal gerekliliklerini yerine getirerek projenin hazırlandığını savundu.

Etiketler :