Kandilli'nin uyarısına rağmen AFAD tsunamiyi neden bildirmedi? - ÖZEL

Kandilli Rasathanesi, İzmir'de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından Seferihisar için 11 dakika sonra AFAD'a tsunami bildirimi yaptı. Ancak AFAD vatandaşlara uyarıyı iletmedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Kasım 2020 08:26

Hilal YAĞIZ - Halk TV

Kandilli’nin depremin 11’inci dakikasında AFAD’a tsunami bildirimi yaptığı fakat AFAD’ın uyarı geçmediği ortaya çıktı. Ulaştığımız AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Halk TV’nin konuya ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı ve “Bu konuda muhatap bakanlık” diyerek topu bakanlığa attı.

ekran-resmi-2020-11-05-18-59-13.png

Tsunamide tekerlekli sandalyedeki bir kişi yaşamını yitirmişti. Bu nedenle tsunami uyarısı son derece hayati önem taşıyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, tsunami uyarısının insanların cep telefonlarına dahi iletilebileceğini savundu. Eyidoğan, bir sonraki tsunamiye hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Sirenleri harekete geçirecek bir sistem kurulması gerektiğini ifade eden Eyidoğan, “11 dakikadan önce de bu uyarı yapılabilir” diye konuştu.

İstanbul’da meydana gelecek tsunami senaryoları, Seferihisar’ın çok daha üzerinde bir yıkıma işaret ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) ortak hazırladığı rapora göre İstanbul için 14 farklı tsunami senaryosu öngörülüyor. Dalga yükseklikleri birçok ilçede 7-8 metrelere varabilir. Yalnızca tek bir ilçede 12 bin binanın yıkımına yol açabileceği de ifade edilenler arasında. İstanbul için de erken uyarı sistemi hayati önem taşıyor…