Kanal İstanbul'un bilirkişi heyetine itiraz geldi!

Kanal İstanbul'un bilirkişi heyetine itiraz geldi!
TMMOB, tarafsız olmadıkları gerekçesiyle Kanal İstanbul'a karşı açılan davada mahkemenin belirlediği bilirkişi heyetine itiraz etti.

Kanal İstanbul’a karşı açılan davada mahkeme bilirkişi heyetini belirledi. Mahkemenin belirlediği 15 kişilik bilirkişi heyetine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) itiraz etti. İstanbul 10’uncu İdare Mahkemesi Başkanlığına itiraz dilekçesi veren TMMOB heyetin tarafsız kişilerden oluşmadığını söyledi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; TMMOB’un verdiği dilekçede, bilirkişi heyetindeki bazı kişilerin iktidara yakınlığıyla bilinen, siyanürle altın aramayı destekleyen ve öğrenciyi tehdit ettiği iddia edilen akademisyenlerden oluştuğu belirtildi. Dilekçede ayrıca, Kanal İstanbul’un ÇED raporu için danışmanlık hizmeti sunan İTÜ ve İstanbul Üniversitesi kadrosundaki bazı öğretim üyelerinin de tayin edilmesine vurgu yapıldı.

Bilirkişi heyetinde yer alan bazı kişilerin Kanal İstanbul hakkındaki görüşlerini açıklayarak tarafsızlıklarını kaybettikleri vurgulanan dilekçede, “Açıklanan sebepler bakımından seçilen bilirkişilerin tarafsız bir rapor tanzim edemeyecekleri görüldüğünden; belirtilen bilirkişilerin öncelikle bu nedenle görevden alınmaları ve yerlerine yeni bilirkişi görevlendirmelerinin yapılması gerekmektedir” denildi.

Bilirkişi heyetinde bulunanlar

Gökay Başcan'ın BirGün'de yayımlanan 19 Aralık tarihli haberine göre bilirkişi heyetindeki isimlerle ilgili bilgiler şöyle:

Öğrencilere, üniversitenin açılış haftasında “Eylemlere katılmayın, ceza alırsınız” tehdidinde bulunan İTÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan.

Siyanürle altın çıkarmanın sakıncasız olduğunu ileri süren raporda imzası bulunan Prof. Dr. Süleyman Övez. Övez, daha önce de 3’üncü Havalimanı’na yapılan itirazda da bilirkişi seçilmişti.

AYM’nin barış akademisyenlerine yönelik hak ihlali kararı sonrası “1071 akademisyen” imzasıyla yayımlanan bildiride yer alan, iktidara yakın akademisyenler de bilirkişi heyetinde. Bunlar şöyle; Prof. Dr. İsmail Toröz, Prof. Dr. Ali Osman Atahan, Prof. Dr. Mustafa Yanalak ve Doç. Dr. Şenel Özdamar.

Heyetin tamamı ise şöyle:

 1. Prof. Dr. Süleyman ÖVEZ (Biyolog, Deniz Kirliliği)
 2. Prof. Dr. İsmail TORÖZ (Su, Atık Su, Gürültü)
 3. Prof. Dr. Kadir ALP (Hava Kirliliği)
 4. Prof. Dr. Ali Osman ATAHAN (Trafik)
 5. Prof. Dr. Cengiz KUZU (Patlamalı Kazılar)
 6. Prof. Dr. Mustafa YANALAK (Arazi)
 7. Prof. Dr. Şevkiye Şence TÜRK (Şehir ve Bölge Planlama)
 8. Prof. Dr. Hayrullah AĞAÇÇIOĞLU (Hidroloji, Su Yapıları)
 9. Prof. Dr. Hüseyin Barış TECİMEN Ormancılık, Orman Ekolojisi, Bitki Beslenme)
 10. Prof.Dr. Abdullah KARAHAN (Jeofizik)
 11. Prof. Dr. Necmi KARUL (Arkeolog)
 12. Prof. Dr. Mustafa Sait YAZGAN (Ziraat)
 13. Doç. Dr. Şenel ÖZDAMAR (Jeoloji)
 14. Doç. Dr. Hüsne ALTIOK (Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Fiziksel Oşinografi)
 15. Doç. Dr. Onur GÖNÜLAL (Deniz Biyoloji Anabilim Dalı)

Etiketler :