Kahraman: İstanbul'da 48 bin bina ağır hasar alacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi Daire Başkanı Tayfun Kahraman, olası İstanbul depreminde 48 bin binanın göçme tehdidiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi Daire Başkanı Tayfun Kahraman, Şule Aydın'ın sunduğu Haber Masası'na bağlandı.

İstanbul'un deprem karnesini değerlendiren ve İBB'nin çalışmalarını anlatan Kahraman şunları söyledi:

"1999 Marmara Depremi'nden bu yana mesafe kat etmiş değiliz. İstanbul'da 1999 öncesinde yapılmış 790 bin bina var. Bu binaların çoğu risk barındırıyor. Bu binaları yeniden yapmamız ya da güçlendirmemiz gerekiyor. Biz şu anda riski yönetmekten değil, riski yönetilebilir hale getirmekten bahsediyoruz. Kamu yapılarında belli iyileştirmeler yapıldı, ama konutlarda hala büyük sorunlar var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hızlı tarama yöntemleriyle yapıların mukavemetini ölçmeye çalışıyoruz. Göçme riski olan binaları tespit etmeyi önceliyoruz. Bu dönüşüme ne tek başına İBB'nin ne de hükümetin gücü yeter. Sivil toplum, yerel yönetim, merkezi hükümet seferberlik halinde hareket ederse bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Bugüne kadar yeterince vakit kaybettik."

"48 bin bina çok ağır hasar alacak"

"48 bin binanın çok ağır hasar alacağı istatistiki olarak ifade ediliyor. 790 bin binada hızlı tarama yöntemiyle çalışma yaptığımızda daha kesin verilere ulaşacağız. Önceliğimiz bu riskli binalara müdahale edebilmek. Sonrasında orta ve hafif riskli binalara müdahale etmek. Yapılan çalışmalarda yaralanma ve vefat sayıları da tahmin edilmiş. Bizim yaptığımız çalışmalar bu sayıların iyimser olduğunu gösteriyor. Biz bu istatistik çalışmalarındaki sayılardan üç katı daha fazlasını tespit ettik."

Etiketler :