Kadın Meclisleri ülke genelinde eylemde: "Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız"

Kadın Meclisleri ülke genelinde eylemde: "Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, yurdun dört bir yanında "Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız" diyerek sokağa çıktı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri ‘Kadın Cinayetlerini Şüpheli Bırakmayacağız’ diyerek sokağa çıktı. Eylemlerin İstanbul ayağında kadınlar, Beşiktaş'ta şubat ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladılar. Rapora göre, 28 günde 28 kadın öldürüldü, 12 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti. 5 Mart 2020’den bugüne kadar 303 kadın öldürüldü, 181 kadının ölümü ise şüpheli. Kadınlar, eylemde, "Şüpheli kadın ölümlerini açığa çıkaracağız", "Asla yalnız yürümeyeceksin", "İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız", "Rektörü de geleceğimizi de biz seçeceğiz" sloganları attılar ve pankartlar açtılar. Eylemde, kadınların Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek söylemleri, polis tarafından engellenmeye çalışıldı. 

Kadınlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kadına yönelik şiddet ile ilgili açıklamaları ve adımları ile ilgili, "Devletin kadına karşı şiddetle mücadeledeki irade beyanı önemli bir taahhüttür biz de bunun takipçisi olacağız" dediler. Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un etkin uygulanması taleplerini yinelediler. Eylemde, erkekler tarafından öldürülen kadınların isimleri tek tek okunarak, adalet sürecinin kadınlar tarafından takip edileceği bir kez daha vurgulandı. 

İstanbul Beşiktaş’taki eyleme Aysun Yıldırım’ın annesi Hüsniye Yıldırım, Eda Küçükbaltacılar’ın ailesi, Özgecan Aslan’ın yakınları, Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan da katıldı. Eylemde yapılan konuşmalar şöyle: 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: Resmi makamlardan bize kadın cinayeti diye bir kavram yok diye yazılar geliyordu. Şimdi aynı resmi makamlar kadın cinayeti verileri yayınlıyor. Hiçbir şey değişmedi diyenlere sakın inanmayın, çok şeyler değişti. 

10 senelik mücadelemizle bunu nasıl başardıysak, LGBTİQ+ arkadaşlarımızın da bu memlekette ve dünyada neler yaşadığını anlatan raporları da birlikte yayınlatacağız. Hep birlikte varlığınızın kabul edildiğini görmeden mücadeleyi bırakmak yok.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim: Kadın cinayetleri bir nebze bile azalıyorsa bizim mücadelemiz sayesinde! Örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz ki sonuç alalım. Anlık bir araya geliyoruz ve öfkemiz diniyor sanmasınlar.

Anayasaya göre bütün vatandaşlar eşittir, ‘LGBTİQ+lar hariç’ yazmaz. LGBTİQ+ ifadesi var diye iki pankartımızı alana sokmayanlar Anayasayı ihlal ediyor

Aysun Yıldırım’ın annesi Hüsniye Yıldırım: "Neden 6284'ü uygulamıyorsunuz? İstanbul Sözleşmesi neden uygulanmıyor? Birbirimize kenetlenelim, adalet sağlanana kadar susmayalım. Susturamayacaklar bizi. 

Üniversite Kadın Meclisleri sözcüsü Ebru Batur: Bize dediler ki LGBTİQ+ yok öyle bir şey. Biz de diyoruz ki LGBTİQ+lar var. Sadece var olmakla kalmayacak eşit yaşayana kadar bu mücadele sürecek.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini yok edemeyecek, bizi gericiliğinize hapsedemeyeceksiniz.  Üniversiteli kadınlar her yerde sömürüye ve eşitsizliğe karşı mücadele etmeye devam edecek.

Öğrencileri 24 saatte tutuklayacak gücünüz varsa Aleyna Çakır'ın şüphelisi için niye aylarca beklediniz?

İşçi Kadın Meclisleri üyesi Çiğdem Yavaş: İşçi kadınlar örgütlenecek tüm eşitliksiz, sömürüye dayalı politikalara karşı birlikte mücadele edecek. hiçbir işçi kadın asla yalnız yürümeyecek!

Lise Kadın Meclisleri adına Deniz Özkan: Liseli kadınlar eşit ve özgür hayat istiyor. Bizler kendi kararlarımızı kendimiz veririz.

Ben yüz yüze sınava giriyorsam, eyleme de gelirim. Yüz yüze sınav kararı aldıysanız liselilerden evde oturmasını beklemeyin artık