Kadıköy'ün simgesi haline gelen Rexx sinemasında yıkım başladı

Kadıköy'ün simgesi haline gelen Rexx sinemasında yıkım başladı

Yıkılacağı açıklanan Rexx sinemasının etrafı saclarla çevrilerek inşaat çalışmaları başladı.

Kadıköy'de Bahariye Caddesi'nde bulunan 59 yıllık Rexx Sineması'nın 30 yıldır işleten Viron Anas, mart ayının sonunda kira bedelinin yüksek olduğunu ve masrafları karşılayamadıklarını ifade ederek sinemayı kapatma kararı verdiklerini açıklamıştı. Mal sahibi olan Rum Ortodoks Vakfı ise bu açıklamanın ardından üç senedir kiraya zam yapmadıklarını ifade ederek binanın depreme dayanıksız olması nedeniyle sinemanın yıkılarak yeniden yapılacağını duyurmuştu. 

Hürriyet’ten Ece Çelik’in haberine göre Rum Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kostandin Kiracopulu, Kadıköy Gazetesi’ne verdiği demeçte Rexx’in binasının geleceği ile ilgili “Sinemadan çok kültür merkezine benzeyen bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. İçinde otopark ve çok amaçlı salonlar olacak. Böyle bir projemiz var” ifadesini kullanmıştı.

59 yıllın sinemada yıkım başladı. Sinemanın etrafı metal saclar ile çevrilirken, inşaat çalışmalarının başladığı görüldü. 

Yönetmen Gökçe Pehlivanoğlu, sinemanın yıkınıma ilişkin “Kadıköylü ve sinemaseverler için Rexx’in yeri ayrıdır. Gençlik yıllarımızın ana durağıdır. İstanbul Film Festivali zamanı hayatımın en güzel film keşiflerini yaptığım yerdir. Onu da kaybedersek geçmişimiz silinmiş gibi hissedeceğiz” diye konuştu. 

Sinema yazarı Atilla Dorsay ise “Korunması gereken eski salonları, binaları yıkmak istiyorlar. Başka çözümler bulma yoluna gitmeden hemen yıkıyorlar. Bu da büyük bir üzüntü yaratıyor. Rexx çok sevilen festivallerin vazgeçilmez bir salonuydu. İstanbul’da kalan sayılı keyifli salonlardan biriydi. Atlas Sineması’nın ardından Rexx’in de kapanması gerçekten içimizi acıtıyor” dedi.