Kadıköy Belediyesinde grev: Belediye ile sendikadan çelişkili açıklamalar
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.02.2021 18:02

Kadıköy Belediyesinde grev: Belediye ile sendikadan çelişkili açıklamalar

Kadıköy Belediyesi işçileri TİS sürecinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıktı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı "Yüzde 38 zam verdik" dedi, sendika ise "İlk yıl yüzde 7, ikinci yıl yüzde 9 zam teklif edildi" dedi. İşte ayrıntılar..

Halk TV Haber Merkezi

Kadıköy Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkandı. DİSK Genel-İş 1 No’lu Şube’nin belediye işçileriyle birlikte hazırladığı TİS taslağında yer alan talepler karşılanmayınca, 16 Şubat saat 00.01 itibarıyla grev kararı belediye binasına asılarak greve çıkıldı.

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı: En düşük ücretliye yüzde 38 zam verdik

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, greve ilişkin açıklamada bulundu. Odabaşı, Kadıköy Belediyesinin teklifinin, merkezi hükûmetin işçiye verdiği asgari geçim indirimi (AGİ) dahil 2 bin 825 lira 80 kuruşluk asgari ücretin üzerinde olduğunu söyleyerek “İşçilerimizin eline geçecek toplam net gelir ikramiyeler hariç en düşük 4 bin 972 liralık teklifimiz sendika temsilcileri tarafından kabul edilmemiştir” ifadelerini kullandı. Odabaşı, Kadıköy Belediyesinin en düşük ücretliye teklifinin yüzde 38 maaş zammı olduğunu öne sürdü. Odabaşı, “Sürecin bu noktaya gelmesinden duyduğumuz üzüntüyü ve işçi sınıfıyla dayanışma duygularımızı tekrarlayarak, hak arama mücadelesi veren sendikaların, sınıf bilinciyle, bütün alanlarda aynı kararlılıkta mücadele etmelerini temenni ediyoruz” dedi.

DİSK Genel-İş 1 No’lu Şube’den yanıt: İlk yıl yüzde 7, ikinci yıl yüzde 9 zam önerildi

Halk TV’ye konuşan DİSK Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı’nın açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını söyledi. Arıkan, “Belediyenin teklifi ilk yıl için yüzde 7, ikinci yıl için yüzde 9 zam oldu. Bu yüzde 38’lik zamma nasıl ulaştıklarını biz de çözemedik. Keşke en düşük ücret, söyledikleri gibi 4 bin 972 lira olsa da biz de kabul etsek. Ancak en düşük ücretli çalışan yol ve yemek dahil olmak üzere 3 bin 200-3 bin 300 civarında maaş alıyor” diye konuştu.

Emek