Joe Biden polemiği: "Gündem kesat, konserve açmışlar"

Joe Biden polemiği: "Gündem kesat, konserve açmışlar"
ABD'de demokratların başkan adayı Joe Biden'ın geçtiğimiz Ocak ayında bir röportajda kullandığı sözler sosyal medyada gündem oldu. Biden'ın açıklamaları yeni gibi servis edildi.

ABD Başkanı Trump'ın rakibi Joe Biden'ın geçtiğimiz Ocak ayında New York Times'a verdiği röportajda sarf ettiği "Türkiye’de muhalefeti destekleyerek iktidarı değiştireceğiz. Darbe ile değil, seçimle" sözleri aylar sonra iktidara yakın medyada gündem oldu. Sosyal medyada da hızla yayılan sözler ve yapılan haberin ‘zamanlaması’  birçok çevreden tepki gördü.

Biden'ın Ocak ayındaki röportajındaki ilgili sözleri şöyle:

"Bence ona (Erdoğan'a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento'ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için... Bu iş bir süre iyi gidiyordu.

Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli.

Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hâlâ var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, İstanbul'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

Yapacağım en son şey, ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. Ve onlara Kürtlerle ilgili olarak birkaç görüşmem oldu. O dönem henüz üzerlerine gitmiyorlardı.

Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, Rusya'ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak.

Özellikle Doğu Akdeniz'de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey... Ama cevabım 'evet, endişeliyim.'"

Joe Biden'ın açıklamalarına tepki

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak,  Biden’ın açıklamasına twitter hesabından tepki gösterdi.  Öztrak, "Bizim demokrasi ve özgürlük mücadelemiz, hiçbir emperyalist himmete muhtaç değildir. “Bağımsızlık bizlerin karakteridir.” Biz siyaseti okyanusun ötesinin çıkarları için değil, milletimizin çıkarları için yaparız. Joe Biden, Erdoğan’ın değirmenine su taşımaktan vazgeçsin." dedi.

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Herkes dikkatli olsun. Joe Biden'ın 8 ay önce söylediği sözü şimdi ısıtanlara , Joe Biden'a ve bütün dünyaya Büyük Atatürk 101 yıl önce Sivas'tan gereken cevabı vermiştir: MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ." sözleri ile tepki gösterdi.

BirGün yazarı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu ise twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı yorumda, 9 ay önceki açıklamaların bilinçli olarak servis edildiğini belirterek, “Joe Biden Erdoğan’a hakaret etmiş, CHP’ye tam destek vermiş. Haberi aktaran Sabah gazetesi. Kınamak için hemen topa girenler Fahrettin Altun ve şaşırmadık Muharrem İnce. Tüm yabancı ajanslara baktım son günlerde hiç böyle bir demeç düşmemiş. Yorum sizin..." dedi.

Kozanoğlu, Akademisyen- Yazar Fatih Yaşlı'nın mesajına yaptığı yoruma,  "Bugün gündem kesat anlaşılan. Konserve açmışlar" yanıtını verdi.

Muharrem İnce de tepki veren isimler arasında yer aldı. İnce, "As Atatürk said: INDEPENDENCE is our character! Changing the Turkish government is the responsibility of the Turkish nation, not yours!

Joe Biden, Atatürk'ün de söylediği gibi BAĞIMSIZLIK Karakterimizdir! Türkiye'de Hükümet değiştirmek sizin işiniz değil, milletin işi." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın ise, "Değil ABD başkanı adayı Joe Biden, yeryüzündeki hiç bir şahıs Türk siyasetine istikamet çizemez. Türk siyasetini dizayn edecek tek kudret Büyük Türk Milleti’dir." ifadesi ile tepki gösterdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu tepkisinde, "Türkiye Türkiye'den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz. Siz kendi dertlerinize yanın." dedi.

Karamollaoğlu, tepkisini George Floyd'un polis tarafından nefessiz bırakıldığı anlarda kullandığı nefes alamıyorum sözleri ile bitirdi.

Etiketler :