Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alan: Zemin çokokrem gibi

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Bayraklı ilçesinin zemini hakkında daha önce yapılan çalışmaları hatırlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Kasım 2020 13:29
Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Alan: Zemin çokokrem gibi

İzmir'de 6.9 şiddetinde etkili olan depremde arama-kurtarma faaliyetleri sürüyor. Depremden en çok etkilenen Bayraklı ilçesinde zeminin durumu ise tartışma konusu oldu. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Bayraklı'nın zemini hakkında daha önce yapılan incelemeleri hatırlattı.

Can Coşkun'un sunduğu Deprem Özel'e bağlanan Alan şunları söyledi:

Bayraklı ilçesinin zemininin sağlam olmadığını ortaya koyan çalışmalar yapılmış durumda. Bunlar bugün yapılmış değil. 2005 yılında Sığacık'ta 5.7 büyüklüğünde meydana gelen depremde MTA Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışma var. 2008 yılında İzmir Valiliği bir deprem çalıştayı düzenliyor. O çalıştaya katılan bir meslektaşımız, "Bayraklı ve Bornova'daki yüksek yapıları görünce içim kan ağlıyor. Çünkü buranın zemini bir çokokrem niteliğinde." uyarısını yapıyor. Yıl 2008, buraya Vali, Vali Yardımcısı katılıyor. Bu uyarılar dikkate alınmıyor. Bizim bugün yaptığımız uyarıları da kimse dikkate almayacak.

"Bilimsel çalışmalara değer vermeliyiz"

Bugün zemin neden böyle, diye tartışıyoruz. '1998 yönetmeliği farklıydı, o yüzden böyle binalar yapıldı.' deniliyor. Bırakın 1998 yönetmeliğini birçok bina hiçbir yönetmeliğe uyulmamasına rağmen yıkılmadı. Demek ki sorun binaları nasıl yaptığımızdan ziyade nasıl yaptığımız. Bizim bu konularda yapılan bilimsel çalışmalara değer vermemiz lazım.