İzmir'de aramalara katılan madencilere müdahale: Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Hak arayışlarını sürdüren Somalı maden işçileri, İzmir depreminde arama kurtarma çalışmalarına katılmak için eylemlerine ara verip arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı. Madenciler yürüyüşlerine devam etmek istedi, jandarma sert müdahalede bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Kasım 2020 12:35

İrem YILDIRIM- Halk TV

Hak arayışlarını sürdüren ve Manisa'dan Ankara'ya yürümeleri engellenen Somalı maden işçileri, İzmir depreminde arama kurtarma çalışmalarına katılmak için eylemlerine ara vermişti. Arama kurtarma çalışmalarının bitmesinin ardından yeniden hakları için yürümeye başlayan madenciler sert bir müdahale ile karşı karşıya kaldılar. İzmir-Ankara yolunda yürümek isteyen madencilerin yolu jandarma ekipleri tarafından kesildi. Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sorumluları Kamil Kartal ve Başaran Aksu 14.40'ta  gözaltına alındılar. Aksu ve Kartal serbest bırakıldı.

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Başaran Aksu, müdahaleyi Halk TV'ye anlattı. Aksu "İzmir halkının, Türkiye halkının, emekçilerin takdirine bırakıyoruz bu tavrı" ifadelerini kullandı.

İzmir'in yardımına hak arayışındaki madenciler koşmuştu

"Biz karınca kararınca elimizden gelen mesleki meziyetlerimizi onların acılı durumunda paylaştık. Yürüyüşümüzü erteledik. İzmir'e gidip elimizden geleni yaptık. Döndük ve döner dönmez de buradan yürümeye başladık. Bu muameleyle karşılaştık. Karşılaşmaya da devam ediyoruz, hâlâ daha gerginlik devam ediyor. İki grup halinde önümüz kesildi. Ne gözaltına alıyorlar ne de yolumuzu açıyorlar. Vali yasak koymuş fakat 'Eğer hukuksuz bir durum varsa buyursunlar gözaltına alsınlar' diyor madenciler. "

Müdahale sonucu bir kişi yaralı

Jandarmanın sert müdahalesiyle karşı karşıya kalan madencilerden bir kişi yaralandı. Aksu, "Bir arkadaşımız yaralandı, hastaneye kaldırıldı. Şimdi o arkadaşımızın durumu için haber bekliyoruz" dedi. Müdahaleyi 'patronları kollayan yasaklamalar' olarak değerlendiren Aksu şunları söyledi:

"14 yıldır gözü çıkmış, ayağı kopmuş, elini kaybetmiş, ciğerini çürütmüş madencilere reva görülen bu. Geçtiğimiz hafta maden patronlarına onlarca ayrıcalık getiren, ödüller veren yasalar geçirdiler Meclis'ten. İşçilere gelince 50 bin hesap, 50 bin tane laf ama somut bir icraat yok. Biz artık kendi yolumuzu açacağız dedik ve yürüdük. Böylesi sonuçlar olur, iyiyiz. Yolumuzda kararlılığımızı bozmadan yürüyeceğiz. İzmir halkına da tekrardan çok geçmiş olsun diyoruz."

Bağımsız Maden İş Sendikası duyurdu: Kamil Kartal ve Başaran Aksu gözaltına alındı

Bağımsız Maden İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada "Örgütlenme uzmanlarımız Kamil Kartal ve Başaran Aksu gözaltına alındılar. Şu an Kırkağaç jandarma karakoluna götürülüyor" denildi. Hak arayışını sürdüren madenciler "Direne direne kazanacağız. Madenciler sizinle gurur duyuyor" sloganları attı.

Kamil Kartal ve Başaran Aksu serbest bırakıldı

Gözaltına alınan Bağımsız Maden İş örgütlenme uzmanları Kamil Kartal ve Başaran Aksu serbest bırakıldı.