"İsmailağa Fıkıh Kurulu" üyesinden korona aşısı fetvası!

Ülkeler, koronavirüs salgınına karşı aşılamaya başlıyor. Dünya genelinde de aşıya dair tartışmalar sürüyor. Tartışmalar esnasında İsmailağa Cemaati, aşının helal mi yoksa haram mı olduğunu tartışmaya açtı.

İsmailağa Cemaati’nin “Fıkıh Kurulu” üyesi Abdülhamit Türkeri, bir video ile aşının helal mi yoksa haram mı olduğuna dair görüşlerini dile getirdi.

Türkeri şu ifadeleri kullandı:

“Bir şey tedavide kullanılıyor ve içerisinde haram olan bir şey yoksa bu kullanılabilir. İkinci olarak bir ilacın içerisinde haram kılınmış olan bir madde varsa ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan alternatif bir ilacı var, bu ilacın içerisinde haram madde yoksa bu durumda içinde haram madde olmayan ilacın kullanılması zorunluluktur. Eğer bir hastalığın tedavisinde kullanılan başka bir şey yoksa, sadece içerisinde haram kılınmış olan ilaç kullanılıyor ve o fayda veriyor ise itilaflı bir konu olsa da içerisinde haram madde olan ilaç tedavisinde kesin fayda verdiği biliniyor ise kullanılacaktır.

 

Bugün Covid-19 meselesinde her tabakadan insanların akıllarında soru işareti mevcut. Bu konuda yetkili kişilerin ve alanında ihtisas sahibi doktorların kesin beyanı ve açıklama yapması zorunlu hale gelmiştir…

 

Alanında yetki sahibi insanların beyanına göre bunların kullanılıp, kullanılmayacağı belirlenecek. Ancak fıkıh olarak bu araştırmalar ve yorumlar yapılmadan, alanında ihtisas sahibi olan kişilerden bir açıklama gelmeden bu aşı hakkında kullanılabilir veya kullanılamaz şeklinde kesin hüküm vermek doğru değildir. Onlardan bir açıklama gelmeden caizdir veya caizdir demek hata olacaktır.”

Etiketler :