İskenderun'da yangın kontrol edilemedi: Yerleşim yerleri tahliye ediliyor

İskenderun'da yangın kontrol edilemedi: Yerleşim yerleri tahliye ediliyor

Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan orman yangını şiddetli rüzgâr nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Yangın, Azganlık mahallesine sıçradı. 400 haneli yerleşim yeri kırmızı alarm verilerek tahliye ediliyor.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde henüz belirlenemeyen bir sebeple orman yangını çıktı. Yangının sabah saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bu kez farklı bir noktada bir yangın daha çıktı. Alevler yerleşim yerlerine yaklaştı. Bunun üzerine bölgeye sevk edilen ekipler evleri tahliye etmeye başladı.

İlk yangın sabah saatlerinde Karayılan mahallesinde çıktı. Yapılan hızlı müdahale sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Ancak bu kez de Akarca mahallesinde  saat 14.00 sularında henüz belirlenemeyen nedenle bir yangın daha çıktı. Ekipler karadan ve havadan yangın söndürme çalışmalarına başladı. Evler tahliye edildi, yurttaşlar bölgeden koşarak uzaklaştı.

Azganlık tahliye ediliyor

Yangın Azganlık mahallesine sıçradı. Edinilen bilgilere göre; 400 haneli mahallede kırmızı alarm verildi ve tamamen tahliye ediliyor. Tahliye edilen yurttaşlar, rüzgârın çok şiddetli olduğunu ve bu nedenle yangının kontrol altına alınamadığını söylüyor.

İşte tahliye anı:

Pakdemirli Hatay'a gitti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İskenderun ilçesinde çıkan ve henüz kontrol altına alınamayan, çevredeki evleri de tehdit eden orman yangını bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Hatay'a gitti. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, tüm programlarını iptal ederek Hatay'daki yangın bölgesine geçiyor" denildi.

Soruşturma başlatıldı

Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.