"İnşaat mühendisliği öğrencilerine ne yapmayın diyorsak hepsi İstanbul'da yapılmış"

Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr Burçak Başbuğ Erkan: İtalyan deprem profesörü bir arkadaşım Beylikdüzü ve Fikirtepe'yi gezdikten sonra "İnşaat mühendisliği dersinde biz öğrencilere deprem bölgelerinde neyi yapmayın diyorsak hepsi yapılmış" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2020 17:30
"İnşaat mühendisliği öğrencilerine ne yapmayın diyorsak hepsi İstanbul'da yapılmış"

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi, Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr Burçak Başbuğ Erkan, Halk TV'de Fatih Ertürk ile Günün Raporu'na katıldı. 

İzmir'deki depremin ardından Türkiye'nin gündemi deprem oldu. Beklenen İstanbul depremine ilişkin konuşan Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Burçak Başbuğ Erkan, İstanbul'a ilişkin dikkat çekici bir açıklamada bulundu. Erkan şöyle dedi:

"Daha acı bir şey söyleyeyim. Aralık ayında İstanbul’da uluslararası bir toplantıdaydık. İtalyan deprem profesörü bir arkadaşla Fikirtepe ve Beylikdüzü'nü incelemeye gidiyorduk. Türkiye'yi biliyor sonuçta, 'İnşaat Mühendisliği dersinde biz öğrencilere deprem bölgelerinde neyi yapmayın diyorsak hepsi burada yapılmış. İnanamıyorum. Bu böyle yapılmaz denilen her şey yapılmış' dedi. Fazla kat çıkma, balkon yapısı, hepsi. Çözümlenebilir ama bu işe çok inanmak gerekiyor. O dediğiniz her şey temizlenebilir. Hepsi ayıklanabilir ama peşinde kararlılıkla durmak gerekir"