İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul soruşturması açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Kanal İstanbul benim için devlet projesi değil" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Kasım 2020 11:36
İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul soruşturması açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul afişleri bastırıp asmasıyla ilgili açılan soruşturmaya dair açıklama yaptı.

KİPTAŞ anahtar teslim törenine giderken gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu cevaplayan İmamoğlu "Konumuz deprem. Konumuz kentsel dönüşüm. Hukukçularımız süreci çalışıyor, inceliyor. Şimdilik bir şey söylemeyeceğim. Kamu kaynağı kullanıp kentsel dönüşüm yapıyoruz. Yapılan iyi şeyleri alkışlarız biz. Deprem ile yatıp kalkıyoruz, deprem bizim için kıymetli bir konu. Zayıf, oturulamayan evlerdeki insanları oturabilir evlere taşıyoruz. Kamu kaynağı böyle kullanılır" dedi.

Bir gazetecinin İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Kanal İstanbul için "devlet projesi" ifadesi yer aldığını belirterek sorduğu "Kanal İstanbul devlet projesi midir?" sorusunu "Benim için değil" diye yanıtladı.

Soruşturmaya yönelik yazılı ifadeyi ne zaman vereceğine dair soruya da "Cuma gününe daha var, hukuken inceliyoruz" yanıtını verdi.

"İstanbul'un kapanması gerektiğini Bakan'a ilettim"

Ekrem İmamoğlu COVID-19 ile ilgili Sağlık Bakanı Koca ile yaptıkları görüşmeye dair soruyu da şöyle yanıtladı:

"Orda hiçbir şeffaf olmayan durum yok. Ben sayılarla ilgili beyanımı yaptım. Bazıları şeffaf olmamakla her iki tarafı suçluyor. Bizim açımızdan yok. Bazı sayıları açıklamakta yükümlü mevkiiler var. Bu konularda  açıklama yapma yetkisi sayın Bakan'a ait.

"Ben bu konunun önemli olduğunu aslında vefat sayısından yürüyerek aslında şu anda COVID'in çok güçlü seyrettiği, çok can kaybettiğimizi ifade ettim. Hala o noktadayım. Ne yazık ki can kaybı yüksek. Verilen sayılar ile çelişen bir sayı söz konusu İstanbul'da bulaşıcı hastalık tanımıyla. Biz bu yönüyle çok önemli tedbirlerin alınması gerektiğini, İstanbul'un 2-3 hafta kapanması gerektiğini sayın Bakan'a ilettim.

"Kendileri de bana bu konuya çalıştıklarını, özellikle bu hafta için bilim kurulumuzun ortaya koyacağı tavsiyeye göre kararlar alacaklarını söylediler. Bende iyi olur, İstanbul'un buna ihtiyacı var zira biz de hazırlık yapıyoruz gerçekten şu andaki vefat sayısı olsun, çevremizde daralan çemberde hissettiğimiz vaka sayısı olsun her birisi Nisan, Mayıs'tan 2-3 kat yukarılarda. Bunun dikkate alınması şarttır. Biz bu haftayı önemsiyoruz sayın Bakan'ın yapacağı açıklamalar ile ilgili."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, canlı yayında yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 'Devlet projesine' karşı çıktığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını duyurmuştu. 

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından yapılan açıklamada,

"Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine 17.08.2020 tarihli onay ile konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir" denilmişti.

"Ya Kanal Ya İstanbul' şeklinde bir afişle uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve 'Devletin Egemenlik Yetkisi'ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkmanın idarenin bütünlüğü ilkesine ve hukuka aykırı olduğu" belirtilerek, İmamoğlu'nun projeye kişisel olarak karşı çıkmasının sorgulanmadığı ifade edilmişti.