İlhan Taşçı'dan, “fuhuş evleri” çıkışı

İlhan Taşçı'dan, “fuhuş evleri” çıkışı
RTÜK Üst Kurul üyesi İlhan Taşçı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun Akit Tv’de üniversiteler için “fuhuş evleri” sözleri üzerine izleme raporu hazırlanarak, Üst Kurul gündemine getirilmesi için RTÜK Başkanlığına başvurdu.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun Akit Tv’de katıldığı bir canlı yayın programında üniversitelilere yönelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri" ifadelerini kullandı. Öğrencileri hedef alan bu sözlere kamuoyundan büyük tepki geldi.

RTÜK Üst Kurulu'na dilekçe yazan İlhan Taşçı, "Sayın Cumhurbaşkanının arkasına sığınıp üniversitelere “fuhuş evleri” diyerek öğrenci evlerinde zor şartlarda üniversite eğitimi almaya çalışan öğrencilere ağır hakaret ve iftirada bulunmuştur" dedi.

RTÜK'ü göreve çağıran Taşçı, "İlk Üst Kurul toplantı gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim" dedi.

Taşçı'nın RTÜK Başkanlığı'na yazdığı dilekçe şöyle:

"RADYO ve TELEVİZYON ÜST KURULU BAŞKANLIĞINA

AKİT TV logolu medya hizmet sağlayıcı kuruluşta 15.12.2020 tarihinde saat 21:30’da yayınlanan ve sunuculuğunu Sabri Balaban’ın yaptığı “Derin Kutu” isimli programa konuk olarak katılan Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun, “Z Kuşağı”nı “hedonist” olmakla suçladığı konuşmasında “…temelde hedonizm var başka bir şey yok. Ben 27 senedir üniversitede çalışıyorum, son 1-2 senedir derslerin bu denli boş olduğunu görmedim. …Bütün Türkiye’de Üniversitelerin yerleştiği yerler Nişantaşı’na döndü. Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri” ifadeleri üzerine sunucunun “Hocam yapmayın, biraz ağır oldu” söylemine rağmen sözlerine devam ederek “Gördüğüm var istisna değil. Gelin ben sizi gezdireyim. Komşular size söyleyecek, emlakçılar size söyleyecek. Siz nerede yaşıyorsunuz.” ifadeleri ile ülkemizin geleceği üniversite öğrencilerine ağır bir hakarette bulunmuştur.

 Felsefede, “Hedonizm” Kirene Okulu'nun, yani Sokrates'in öğrencisi Aristippos'un öğretisi olarak bilinmektedir. Bu öğretiye göre, iyi bir hayat ancak her anından mutluluk ve haz alınmasıyla mümkündür.  

Hedonizm anlayışında, yaşamın gereği hazdır ve haz “insanı insan eden duygudur” şeklinde açıklanmaktadır. Cinsel hedonizm ise yaşamın bütün anlamı cinsel hazdadır görüşünü savunur. 

Konuşmacının sözlerinin tamamı göz önüne alındığında, “Z Kuşağı”nın hedonist olduğu suçlamasını hangi anlamda söylediği yoruma gerek bırakmayacak kadar açıktır. 

Konuşmacı, Sayın Cumhurbaşkanının arkasına sığınıp üniversitelere “fuhuş evleri” diyerek öğrenci evlerinde zor şartlarda üniversite eğitimi almaya çalışan öğrencilere ağır hakaret ve iftirada bulunmuştur.  

Diğer katılımcıların ve sunucunun uyarmasına rağmen hakaretlerine devam eden konuşmacıya sunucu tarafından başkaca bir müdahalede bulunulmamıştır. Bu durum, üstü örtülü biçimde destek olarak değerlendirilmeye müsaittir.   

Zaten kendisi de geri adım atmak bir yana milyonlarca üniversite öğrencisi ve onların ailelerini rencide edici hastalıklı söyleminde ısrarını sürdürmüştür. 

Bu ülkenin geleceği için birer cevher olan üniversite öğrencilerinin her birinin hakkı için, hastalıklı bir ruhun dile getirdiği hezeyanları duymazdan, görmezden gelebilmek mümkün değildir. 

Yayının ardından bu zata yönelik olarak, hem sosyal medya üzerinden, hem yazılı, hem de görsel medyada ciddi anlamda tepkiler çığ gibi büyümüştür. 

Toplumda da büyük infiale neden olan bu yayın ile söz konusu medya hizmet sağlayıcının yayın etik ilkelerini hiçe saydığı, bu hakaretlere zemin hazırladığı ve bu ihlale ortak olduğu açıktır. 

Söz konusu medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu yayını;  6112 sayılı Kanunun 8. Maddesi 1. Fıkrası (b) bendinde yer alan “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” ve (ç) bendinde yer alan “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” hükümlerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır. 

Yukarıda belirttiğim Kanun maddesi uyarınca söz konusu yayın için derhal değerlendirme raporu düzenlenerek ilk Üst Kurul toplantı gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim. 17.12.2020" 

 

 

 

Etiketler :