İkizlerin ve annelerinin kurtarılma hikâyesi

GEA Arama Kurtarma Ekip Şefi Cem Behar, enkaz bölgesinde yaptıkları çalışmaları Halk TV'ye anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2020 09:06

Erdinç Yılmaz - Halk TV

İzmir'de deprem sonrasında devam eden arama-kurtarma faaliyetlerinden iyi haberler alınmaya devam ediyor. İkiz çocukların ve annelerinin enkazdan kurtarılması tüm Türkiye'yi sevindirdi.

İkizlerin ve annelerinin kurtarıldığı operasyonu yönetenlerden GEA Arama Kurtarma Ekip Şefi Cem Behar, yaptıkları çalışmaları Halk TV'ye anlattı.

Behar şunları söyledi:

"Burası oldukça büyük bir bina olduğu için AFAD, sivil toplum kuruluşları, itfaiye ekipleri aynı anda çalışmalara başladı. Biz farklı enkazlarda çalışmalar yaptıktan sonra gece iki sularında buraya geldik. İkiden itibaren binanın yan tarafında çalışma yaptık. Kısa sürede bir depremzededen tepki aldık. Önce duvara vurarak yerini belli etti. Sonra isminin Seher olduğunu öğrendik. Bugün de saat 2 civarında Seher'i ve çocuklarını enkaz altından kurtardık.

Bizler afetin ilk 72 saatinde umudun yüksek olduğunu biliyoruz. Buraya geldiğimizde de bu umudu taşıyorduk. Sesi aldığınızda tabi çok büyük bir umut oluyor. Düzenli olarak Seher ve ikiz çocuklarıyla konuşmaya başladığımızda tabii aramızda bir bağ oluştu. Onları çıkardığımızda da büyük bir mutluluk ve gurur duymuş olduk."

Sessizlik anonsu neden yapılıyor?

"Dışarıdan binadaki boşluklara bağırıyor ve ses almaya çalışıyoruz. Bugün onar dakika arayla Seher'in bulunduğu yeri tam olarak tespit etmek için sessizlik anonsu yaptık. Bazen sadece bağırarak bazen de özel dinleme cihazları kullanarak yer tespiti yapmaya çalışıyoruz."