İBB’nin Kürtçe oyununa kaymakamlık yasağı: 1997’de de yasaklanmıştı

İBB’nin Kürtçe oyununa kaymakamlık yasağı: 1997’de de yasaklanmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda ilk defa oynanması planlanan Kürtçe tiyatro oyuna Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi. 

Fırat Yeşilçınar - Halk TV

Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo'nun oyunu 'Bêrû' (Yüzsüz) Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesinde izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyordu. Oyuna saatler kala oyunculara yasak kararı bildirildi. 

Ödül almıştı

Oyuncu Ömer Şahin Halk TV’ye yaptığı açıklamada, “Oyuna 4-5 saat kala karar bize bildirildi. Kamu güvenliği gerekçesiyle yasaklandı. Elimize tebligat verildi. Oyunu iptal etmek zorunda kaldık. Kararı ilk etapta imzalamadık ama sonradan teslim aldık. Daha önce 1997’de de oyunumuz yasaklanmıştı. AİHM Türkiye’ye ceza vermişti. Farklı bir yerde oynamak için talebimiz var. Oyunlarımıza devam edeceğiz. Yasaklanan oyunumuz Moskova’da 2018 Mayıs ayında ödül aldı.“

Gaziosmanpaşa Emniyeti’nin yazdığı dilekçede, “İlçe sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Yapılmak istenen tiyatro etkinliği genel kamu düzenini bozabileceği değerlendirildiğinden ilçemiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin kamu esenliğinin sağlanması amacıyla 5442 sayılı kanun gereği oyunun yapılması yasaklanması hususunu arz ederim“ denildi.

Vali açıklama yaptı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yasağın ardından bir açıklama yaptı. sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Yerlikaya, "Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız 'BERU' tiyatro oyununu kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmıştır" dedi.